САВЕТИ СВЕТОГОРСКИХ СТАРАЦА КАКО ДА СЕ ИЗБОРИТЕ С БЕСОМ Претворите срџбу у креативну силу
Монаси са Атоса су група људи који живе у 12 манастира на Светој гори у Грчкој. У ћелије ових монаха можете ући само са посебним благословом, због чега је комуникација са њима веома ретка.
Монаси са Свете Горе најбоље знају шта да урадите кад вас разбесне: Научите ово и више нико неће моћи да вас повреде
Постоје многе легенде о старешинама који живе у манастирима на Светој гори у Грчкој. Многих их сматрају свецима или чаробњацима, али и онима који чувају и стварају мудрост света.
Због њихове способности да свет сагледају без илузија, њихове речи су пророчке.
Овај пут вам доносимо неколико лекција старешина са Атоса и то о бесу:
Бес може бити креативна сила
На пример, старац Пајсије Светогорац рекао је да људи најчешће користе бес као деструктивну силу. Под његовим утицајем често говоримо речи које вређају и чинимо непромишљена дела. Али бес такође може бити и креативан. На пример, бес помаже особи која је кротка и слаба да постане јача и храбрија. Све зависи од вас и како желите да искористите ову емоцију.
Не дозволите бесу да се укорени
Пајсије Светогорац је такође рекао да треба да будемо на опрезу и своје емоције држимо под контролом: чим осетиш да кипиш као млеко, престани да се љутиш што пре!
Као ратник пазите на своју душу, никад не допуштајући да бес продре унутра:
"Пазите на себе и контролишите свој бес да страст не заживи у вама. У супротном, чак и ако касније желите да га посечете секиром, он ће стално давати нове изданке," рекао је Пајсије.
Више љубави, мање беса
Монах Пајсије је рекао да је гранатирање некога бесом много лакше. Тешко је уместо беса некоме дати поклон и пожелети истинску срећу.
Уместо да неког оговарате, почните да о њему причате само добре ствари, кад вам се год укаже прилика са том особом причајте отворено и искрено. Тада ће сукоб нестати и свет ће имати више љубави, а не беса.
Усмерите бес на свој бес
Архимандит Софроније је учио: уместо да бес усмерите на другу особу, размислите о негативној сили која изазива овај бес у вама и усмерите свој бес на њу. Видећете да брзо нестаје.
Бесом кажњавате себе за туђу глупост
Старешина Арсен је веровао да особа ретко жели да намерно науди другима. Најчешће постаје "слепи инструмент духа злобе", стога према туђим негативним поступцима треба да се односите снисходљиво и са жаљењем.
Човек често не зна шта ради. Схватање ове чињенице је један од најједноставнијих начина да се носите са сопственом агресијом.
А ако сте дозволили да вас обузме бес, онда ћете ви бити ти који ће патити од разорног деловања тог беса. Због тога је старешина Арсеније бес називао добровољном казном самог себе због непромишљених поступака других људи.
"Бити љут и раздражљив није ништа друго до кажњавање себе за туђу глубост," рекао је он.