ГРАЂЕВИНСКО ЧУДО У ЦЕНТРУ НЕКАДАШЊЕГ КАРАНОВЦА Претило му рушење, али опстаје безмало два века. На мапи је бројних страних и домаћих туриста (ФОТО)
КРАЉЕВО: Аџића кућа, покривена ћерамидом, у самом центру града пркоси времену и модерним зградама - има статус споменика културе и стециште је уметности
Град смештен на обалама Ибра, привлачи посетиоце због свог великог културно-историјског наслеђа. Краљево има много тога да понуди туристима, а међу локацијама у самом центру која је већ годинама на мапи страних и домаћих гостију, свакако је најстарија грађевина Аџића кућа. Пример је фолклорне архитектуре балканског стила из прве половине 19 века и један од најстаријих објеката у некадашњем Карановцу.
- Од 1974. године она је под заштитом државе, па је до данашњих дана сачувала свој првобитни изглед иако је стара скоро 200 година. Изградио ју је познати краљевачки земљопоседник, а касније продао Михаилу Хаџи - Алексићу 1922. године, који је тада био председник краљевачке општине. Била је предвиђена да се руши због изградње некадашње зграде Службе друштвеног књиговодства, али је сачувана, кажу у ТО Краљево за РИНУ.
Иако грађена од осетљивог материјала, право је грађевинско чудо које одолева годинама. Таванице су изграђене од шашоваца, а подови су дашчани, док је кровна конструкција покривена ћерамидом.
- Ова кућа је један од симбола нашег града, од кад знам за себе знам и за њу и заиста је право чудо како је она и даље опсала овде у самом центру града. Окружена свим осталим модерним зградама, она нас враћа у прошлост, кажу Краљевчани.
Аџића кућа данас има статус споменика културе и у њој је смештена Повеља Библиотеке Краљево. Стециште је уметности последњих деценија, а у тој кући стасавали су најважнији српски писци нашег доба попут Горана Петровића, Дејана Алексића, Живорада Недељковића и многих других.
Испред ове најстаије куће у Краљеву посађена је винова лоза у знак пријатељства између српског и словеначког народа, односно побратимских градова Краљева и Марибора.
РИНА