ДАЛЕКОВОДИ ДУЖ ДУНАВА БЕЗБЕДНИЈИ ЗА ПТИЦЕ На 40 километара постављени ПРЕУСМЕРИВАЧИ КОЈИ СЕ ПОМЕРАЈУ И РЕФЛЕКТУЈУ СВЕТЛОСТ
Током трогодишњег истраживања страдања птица од струјног удара и судара са далеководима дуж тока Дунава у Србији, чланови Друштва за заштиту и проучавање птица забележили су 1.194 страдале јединке 57 различитих врста птица.
Не би ли зауставили насилне смрти птица, у сарадњи са Електродистрибуцијом Србије, дивертерима (преусмеривачима лета) заштићено је 40 километара далековода, а изоловано 576 стубова.
Електричне стубове, жице и трансформаторе птице користе за одмор, осматрање плена, гнежђење, но озбиљна су претња за њих, јер птице страдају од струјног удара као и судара са далеководима. Зато је 2020. године покренут пројекат „LIFE DanubeFree Sky“ суфинансиран из LIFE програма Европске уније, у којем учествује 15 партнера из седам подунавских држава. Циљ је да се истражи и спречи страдање дуж Дунава који бројне птице, приликом сеоба, користе као миграторни коридор.
Након што су прикупљене информације о најопаснијим локацијама Електродистрибуција Србије је на 40 километара далековода поставила 3.340 дивертера, који имају функцију преусмеривача лета, померају се и рефлектују светлост током дана и светле у мраку сигнализирајући птицама да се на правцу лета налази препрека. Додатно, на 576 најопаснијих стубова постављено је 1.454 изолационих капа које ће птицама омогућити безбедно слетање, без могућности да својим телом направе кратак спој и страдају од струјног удара.
И. Ба.
Видео: Марко Шћибан