„ПЛАВА ЗВОНА” НА УЛИЦАМА ГРАДА Постављено 100 нових контејнера за папирну рециклажу
Након што су се пре више од две године на улицама Новог Сада појавили бели контејнери у облику звона за одлагање стаклене амбалаже, недавно су постављени и плави, за папир, чиме је учињен још један корак у сепарацији отпада, а самим тим и чистијем граду.
Постављање 100 контејнера за папир резултат је сарадње Града, ЈКП „Чистоћа” и компаније „Секопак”.
„У оквиру настојања да унапреди систем управљања отпадом и повећа ефикасност рециклаже, Град је започео пројекат примарне сепарације отпада. У сарадњи с привредним друштвом „Секопак” потписан је меморандум о разумевању, чији је циљ ширење ефикасног система примарне селекције амбалажног отпада. Један од резултата те сарадње јесте постављање 100 плавих звона на различитим локацијама у граду, намењених за одвајање папирног амбалажног отпада. Овај потез доприноси развоју одрживог модела управљања отпадом и побољшању стања животне средине. Пројекат, такође, има за циљ да подигне свест грађана о важности рециклаже и заштити животне средине, а Град Нови Сад наставља да ради на развоју одрживих решења, која ће допринети очувању природних ресурса и квалитету живота заједнице”, наведено је на интернет страници Управе за заштиту животне средине.
Иако званичних података о томе где се све „плава звона” налазе нема, имајући у виду да је реч о почетку пројекта, вероватно су постављена у ширем центру града. Примера ради, на Булевару ослобођења налазе се поред контејнера за стаклену амбалажу.
Да су Новосађани добро прихватили примарну сепарацију и увођење посебних контејнера за стаклену амбалажу, говори податак да је од марта 2022., када је у ширем центру града постављено првих 50 звона, па до средине децембра те године сакупљено више од 56.000 килограма стаклене амбалажа. Широм Новог Сада тренутно се налази 376 таквих звона у готово свим градским квартовима, углавном у непосредној близини подземних контејнера.
Заштита животне средине
Примарна сепарација и рециклажа изузетно су значајни процеси за здравље и очување животне средине, а циркуларна економија представља будућност. Одвајање отпада доноси бројне користи, укључујући и смањење потрошње примарних материјала, али и количине депонованог отпада. Подсећања ради, стакло је сировина која се у потпуности може рециклирати, али је и материјал који се у природи не може разградити.
Када је о рециклажи реч, није згорег напоменути да су у априлу ове године почели да раде „рецикломати”, који се налазе на пет места у граду - на Београдском кеју, код некадашње продавнице „Кеј шоп”, на Тргу Слободе код Аполо центра, испред Скупштине града, у Кинеској четврти код СКЦНС „Фабрика”, као и код главног улаза на Штранд. Ти апарати служе за одлагање пластичних флаша и лименки, а грађани који су користили рецикломате путем истоимене бесплатне апликације, коју је могуће преузети скенирањем кју-ар кода (QR) на апарату или на „Гугл плеј стор”, сакупљају бодове, па они који највише рециклирају у току месеца, бивају награђени.
Текст и фото: Ј. Вукашиновић