ГРАДОНАЧЕЛНИК ЂУРИЋ НА ОБЕЛЕЖАВАЊУ 70 ГОДИНА МУЗЕЈА ГРАДА Култура је велики развојни потенцијал, од добијања титуле епк буџет за културу драстично увећан
- Музеј Новог Сада представља једну од најважнијих институција културе, која, на међународном нивоу, у најбољем светлу чува и презентује наше економске, привредне, туристичке, цивилизацијске и културне капацитете кроз историју. У Музеју су сачувани најважнији артефакти и сведочанства о догађајима који су обликовали историју града од његовог настанка, и зато смо више него поноси на рад установе која чува и промовише нашу богату културну баштину и подсећа на непролазне, нематеријалне вредности - рекао је градоначелник Новог Сада Милан Ђурић поводом отварања изложбе "70/7" АУТОПОРТРЕТ", коју је Музеј града приредио поводом 70 година од оснивања, током којих је имао 3,7 милиона посетилаца.
Ђурић је истакао да Музеј од оснивања 1954. године ради на прикупљању, чувању и интерпретирању богатог културног наслеђа, и нагласио да је град у култури препознао и велики развојни потенцијал, што се види кроз велика улагања у културу.
- Од добијања титуле Европске престонице културе буџет града за област културе је драстично увећан. Кретивни дистрикт у некадашњој Кинеској четврти, културне станице широм града, уређење Подграђа, Алмашког краја, све су то озбиљни подухвати који ће допринети остварењу културних, економских, туристичких и осталих потенцијала Новог Сада. Титула Европске престоница културе отворила нам је нове, боље путеве да наше нематеријално наслеђе, као и актуелне и савремене културне процесе искористимо да подигнемо општи квалитет живота заједнице. Циљ нам је да изместимо саобраћај из подграђа Петроварадинске тврђаве и да тамо буде аутентичан центар културе и туризма, као и креативних индустрија. Такође градимо и јединствен пешачко-бициклистички мост да Петроварадинску тврђаву и на тај начин повежемо са градом, што ће такође допринети оставрењу поменутих циљева – нагласио је градоначелник Ђурић.
Изложба „70/7 АУТОПОРТРЕТ“ обухвата седам целина, основање Музеја 1954. године, територијалну надлежност која обухвата подручја на обе обале Дунава, музејске депанадансе (Збирка стране уметности, Завичајна збирка Сремски Карловци, Спомен збирка Јован Јовановић Змај), значајна археолошка истраживања, велике дародавце Музеја и комплексност стручног музеолошког рада у оквиру шест одељења. Грађани ће моћи да виде репрезентативне предмете из фундуса Музеја, документе и фотографије из музејске архиве употпуњене мултимедијалним садржајима заснованим на уметничко-историјској грађи. Посебан сегмент посвећен је представљању рада са публиком, као и успесима у свим пољима деловања током седам деценија постојања, изражених кроз фасцинантне бројеве, попут више стотина тематских изложби и публикација.