СВИ БИ ДА РАДЕ НА ДАЉИНУ, ЕВО КО МОЖЕ Кућни компјутер није сигуран за посао
Рад на даљину постао је нова реалност за многе професионалце. Од почетка пандемије covid-19, број запослених који раде на даљину драматично је порастао.
Према статистици компаније Бафер, велика већина запослених (98 одсто) подржава барем делимичан рад на даљину, а једнак проценат би ову праксу препоручио и другима.
Иако је рад од куће често практичнији од свакодневног путовања до канцеларије, издвојеност у безбедносном смислу значи и рањивост. Зато је важно осигурати интернет везу, како би пословни и лични подаци остали сигурни, кажу у Касперском и предлажу ових 6 корака.
Раздвајање уређаја за посао од личних уређаја - Упркос популарности приступа „Донеси свој уређај” мудро је одржавати јасну разлику између уређаја за посао и личних уређаја. Препоручљиво је радне задатке обављати искључиво на службеном лаптопу, а активности попут гледања филмова, преузимања игара или провере личних мејлова резервисати за личне уређаје.
Коришћење комуникационих алата које је наложила компанија - Вођење пословних разговора путем приватних апликација за размену порука или мејл налога може створити непотребне ризике. Иако многи такви сервиси истичу своје сигурносне мере, корпоративни комуникациони алати су дизајнирани с наглашеним стандардима приватности и подршком.
Коришћење компанијског софтвера – Не може фирмина апликација и стриминг пиратска платформа на истом компјутеру – препоручује се преузимање и коришћење искључиво апликација које обезбеђује или одобрава фирма, укључујући и антивирус заштиту.
И. Р.