SVI BI DA RADE NA DALJINU, EVO KO MOŽE Kućni kompjuter nije siguran za posao
Rad na daljinu postao je nova realnost za mnoge profesionalce. Od početka pandemije covid-19, broj zaposlenih koji rade na daljinu dramatično je porastao.
Prema statistici kompanije Bafer, velika većina zaposlenih (98 odsto) podržava barem delimičan rad na daljinu, a jednak procenat bi ovu praksu preporučio i drugima.
Iako je rad od kuće često praktičniji od svakodnevnog putovanja do kancelarije, izdvojenost u bezbednosnom smislu znači i ranjivost. Zato je važno osigurati internet vezu, kako bi poslovni i lični podaci ostali sigurni, kažu u Kasperskom i predlažu ovih 6 koraka.
Razdvajanje uređaja za posao od ličnih uređaja - Uprkos popularnosti pristupa „Donesi svoj uređaj” mudro je održavati jasnu razliku između uređaja za posao i ličnih uređaja. Preporučljivo je radne zadatke obavljati isključivo na službenom laptopu, a aktivnosti poput gledanja filmova, preuzimanja igara ili provere ličnih mejlova rezervisati za lične uređaje.
Korišćenje komunikacionih alata koje je naložila kompanija - Vođenje poslovnih razgovora putem privatnih aplikacija za razmenu poruka ili mejl naloga može stvoriti nepotrebne rizike. Iako mnogi takvi servisi ističu svoje sigurnosne mere, korporativni komunikacioni alati su dizajnirani s naglašenim standardima privatnosti i podrškom.
Korišćenje kompanijskog softvera – Ne može firmina aplikacija i striming piratska platforma na istom kompjuteru – preporučuje se preuzimanje i korišćenje isključivo aplikacija koje obezbeđuje ili odobrava firma, uključujući i antivirus zaštitu.
I. R.