АКТИВ ЖЕНА „ЛЕНКА И ЛАЗА” ИЗ КОВИЉА Чувари старих заната од заборава ВЕЋ СКОРО ПОЛА ВЕКА
Од осамдесетих година прошлог века жене у Ковиљу су проналазиле различите начине да сачувају старе занате од заборава. Преносиле су своје знање на млађе генерације, а неке су и успевале да зараде продајом комада које су израђивале.
- Иако су се жене у Ковиљу окупљале још осамдесетих година и тада се бавиле ручним радовима, пре две године смо регистровали Актив жена „Ленка и Лаза”. Састајемо се два пута недељно. Данас се жене баве разним ручним радовима. Долазе нам и млађе генерације, што нас веома радује јер желимо наше знање да пренесемо на оне који треба да сачувају старе занате. Можда сада неки од ручних радова немају толики значај, али ће у наредном периоду сигурно пронаћи своје место у домаћинству – каже Миланка Милић која је и председница Месне организације пензионера у Ковиљу.
Актив жена има 31 чланицу, док их је како каже наша саговорница 15 активно.
Данас Актив жена „Ленка и Лаза” из Ковиља делује у оквиру Месне организације пензионера. Најзанимљивији и несвакидашњи рад којим се баве жене је поентлeс. Румунска чипка је рад за који је потребно пуно вештине, маште и стрпљења, а у последње време све је теже наћи мајсторице које се тиме баве. Лепосава Сегединац, Беба, из Ковиља једна је од њих, и она вели већ годинама поред тога што слика по платну, слика и концем.
Изложба радова у недељу у Културној станици Ковиљ
Актив жена „Ленка и Лаза” организује изложбу Радионице ручних радова 27.10 у 14 сати у великој сали Културне станице у Ковиљу.
На изложби учествују жене које се баве хеклањем, плетењем, поентлесом, везом и тако даље. Од 14 сати сви заинтересовани имаће прилике да погледају ручне радове и да се подробније упознају са начином израде истих.
- Након што осмилим шему, пренесем је индигом на платно. Онда препеглам платно и ушивам траку која је исхеклана. Унутрашњи делови се испуњавају разним бодовима помоћу конца за плетење и обичне игле за шивање. Када је рад готов онда га уштиркам, оперем, испеглам и како сам га ушивала на платно тако га одшијем и добијам готов рад. Изузетно је специфичан рад који дуго траје и поприлично је тежак за саму израду – каже Лепосава. Ова техника подсећа на рад уплетеног макрамеа.
У Ковиљу је у оквиру Месне организације Ковиљ које броји 170 чланова активна и сликарска колонија, јер су жене које се баве ручним радовима спретне и са четкицом и платном. Недавно је била и ликовна колонија која је окупила љубитеље боја и маште.
Актив жена и сликарска колонија при Месној организацији у Ковиљу се од пре две године налазе у реновираним просторијама тик уз Културну станицу у Ковиљу, где им је на располагању и дворишни део, а велику подршку како кажу пружа им и Месна заједница.
С. Аничић Илић