ПОЧЕЛА РЕКОНСТРУКЦИЈА ШЕЋЕРАНСКОГ ПАРКА Стотине нових садница на ободу града
ЗРЕЊАНИН: Пре две недеље почела је прва фаза реконструкције Шећеранског парка, зелене оазе на ободу града, захваљујући средствима добијеним од Министарства заштите животне средине.
Граду Зрењанину је, наиме, на јавном конкурсу додељено 7.492.760 динара за пројекат реконструкције зеленила Шећеранског парка.
Пројектом је предвиђена садња 510 садница аутохтоних биљних врста, и то 380 комада лишћарских садница и 130 комада четинарских садница. Радови су подељени у две фазе - прва ће бити реализована уз подршку Министарства заштите животне средине, а друга уз подршку Министарства културе. Укупна вредност пројекта је 18,8 милиона динара, а Град Зрењанин ће учествовати и сопственим средствима у износу од 3.817.290 динара.
План обнове
Како је недавно најављено, у првој фази ће бити уклоњено 50 сувих, оштећених и трулих стабала, а на њиховом месту биће посађене младе саднице.
Током друге фазе радова биће уклоњено додатних 50 стабала и посађено још лишћара и четинара, а у плану је и обнављање дечјег игралишта, теретане на отвореном, клупа и канти за отпатке.
С обзиром на то да је Шећерански парк, површине 34.000 квадратних метара, други по величини на територији Зрењанина, из локалне самоуправе су раније саопштили да је од велике важности задржати овај зелени коридор, који представља тампон зону и одваја радну зону од места становања и рекреације.
„Да би у потпуности испунио своју еколошку улогу, он мора остати у континуитету сачињен од високог зеленила, те га је потребно плански допунити квалитетним и високо декоративним дендроматеријалом и интензивно га одржавати. Биће то трећи градски парк, после парка на Путникову и Карађорђевог, који се реконструише у кратком временском периоду“, саопштено је раније из Градске управе Зрењанина.
Шећерански парк је формиран 1910. године, након изградње Фабрике шећера, када се указала потреба за подизањем заштитног зеленог појаса око фабричког комплекса. Временом је овај појас прерастао у најпространији градски парк, а његов саставни део постала је и најзеленија градска саобраћајница - Улица Петра Драпшина. Унутар парка је 1955. године подигнута спомен-биста Серво Михаља, а на ободу парка изграђен је комплекс пливачких базена, у оквиру Спортског центра „Југ“.
Текст и фото: Ж. Балабан