СВЕТСКИМ ДАНОМ НАСЕЉА ПОЧИЊЕ „УРБАНИ ОКТОБАР“ Млади као архитекте одрживе будућности
У фокусу овогодишњег Светског дана насеља (7. октобар) су изазови у вези са урбанизацијом, приступом стамбеним ресурсима и одрживим развојем, док је главна тема ангажовање младих за стварање боље урбане будућности.
Будући да све већи удео у урбаном становништву чине млади, све очи упрте су у њих – потребно је да учествују у креирању градова који одговарају на савремене изазове, кроз ангажовање у локалним заједницама и организовањем пројеката и иницијатива.
Такође, очекује се и да млади урбанисти, еколошки активисти, архитекте и технолошки стручњаци користе своје вештине и знања како би допринели трансформацији својих заједница у одрживе, инклузивне и еколошки одговорне средине. Улога младих у обликовању урбаног развоја не сме се занемарити, будући да су управо они најдинамичнији део друштва, отворен за иновације, нове технологије и креативна решења.
Иначе, Светски дан насеља се обележава сваког првог понедељка у октобру, како би се скренула пажња на стање и развитак малих и великих градова, али и подсетило на то да свако има право на склониште и безбедност. Главни задатак Светског дана насеља је да подсети на хитност решавања питања становања и урбаних неједнакости, нарочито у контексту климатских промена и брзе урбанизације.
Под окриљем Уједињених нација, Светски дан насеља установљен је 1985. године, а први пут обележен у Најробију (Кенија) 1986. године, док је овог пута град домаћин Сантијаго де Керетаро (Мексико), који је пружио платформу младима и стручњацима да поделе своја решења и визије за бољу будућност урбаних средина.
Уједно, Светским даном насеља почео је и Урбани октобар, глобална иницијатива усмерена на промишљање о будућности урбаних средина и изазовима са којим се у њима људи суочавају. До краја октобра, кроз низ састанака, догађаја и конференција, појединци ће бити у прилици да учествују у активностима којим се предлажу одржива решења за даљи развој градова, насеља и заједница и тако обезбедио бољи квалитет живота. Урбани октобар се завршава Светским даном градова, који ће бити обележен 31. октобра у Александрији, Египат. Фокус тог дана биће повећање отпорности градова и прилагођавање климатским изазовима, где ће млади такође имати кључну улогу. Под темом „Млади воде климу и локалне акције за градове“, они ће представити иновације и решења која би могла помоћи градовима да се носе са изазовима на глобалном нивоу.
Еколошки активизам уз срцу одрживих градова
Важан део агажовања младих у креирању одрживе будућности уз оквиру Урбаног октобра је и еколошки активизам. Приметан је позитиван тренд међу младима у борби против климатских промена, те су кроз локални еколошки активизам млади у прилици да подигну свест појединаца и едукују их о важности очувања природних ресусрса и залажу се одрживе градове. Све је више акција озелењавања површина, чишћења паркова и шума, садње дрвећа, постављања рециклажних контејнера и иницијатива за изградњу бициклистичких стаза од стране младих. Уз то, важно је да се млади посвете и промоцији енергетски ефикасних решења у урбаним срединама.
Како би допринели обликовању одрживијих заједница, младима је потребна подршка. Због
тога значајан број компанија се у својим друштвено-одговорним пројектима посвећује управо младим генерацијама.
Једна од њих је и компанија НИС, која је у оквиру програма „Заједници заједно“ 2023. године уложила 144,5 милиона динара у образовање и науку, како би мотивисала младе да стичу нова знања и баве се науком.
Кроз 54 пројекта основних и средњих школа у 13 градова широм Србије, стављен је акценат на унапређење услова за образовање младих у складу са савременим моделима учења, као и на побољшање услова за рад научних установа, како би научници и научнице могли да развијају своје потенцијале.
У оквиру програма “Заједници заједно” који је успостављен 2009. године, компанија НИС је у заједницу уложила више од 1,7 милијарди дината и реализовала 1.136 пројеката. Као нова генерација лидера, иноватора и креатора промена, млади људи су у срцу стварања одрживих, инклузивних и отпорних градова за све, стога је улагање у младе и њихово образовање и едукацију од великог значаја.