БЕРБА ПАПРИКЕ НА ГАЗДИНСТВУ ТОМИЋА У ЛАЗАРЕВЦУ У ТОКУ Од повртарства може да се живи; Паприке су све траженије
ЛАЗАРЕВО: Чила Томић из Лазарева са својом породицом пет година се бави повртарством. На породичном газдинству је најзаступљенија паприка разних сорти, а ове године на отвореном су Томићи посадили и купус и око две хиљаде струкова карфиола.
- Купус и карфиол садимо помало, да видимо како ће ићи, а паприку смо посадили на отвореном на једном хектару.
Одлучили смо се за различите сорте паприке, јер смо видели да наше муштерије траже и црвену и зелену и бабуру, па желимо све да им понудимо - прича Чила Томић.
Своје производе Томићи продају на пијацама и од куће, а сада већ могу да кажу да имају сталне муштерије.
- Квалитет ми је на првом месту. За све фазе производње консултујемо струку. Од анализе земљишта до употребе ђубрива и заштите. Оно што произведемо једемо и ми, а исту робу изнесем и на пијацу - истиче Чила.
А купци стижу малтене из целог Баната. И кад купују паприку у џаку, Чила жели да добију ону коју би сами изабрали на тезги. То купци цене и долазе из Крајишника, Елемира, Ечке, Сечња... Берба паприке је у току. Сада доспева зелена, има још црвене, а наша саговорница истиче да кад прави план сетве, гледа да стално нешто доспева, како тезге не би биле празне.
- Најбоље је да имате производ што раније, док му је цена добра, али и да га имате у континуитету. Ове године смо прву бербу паприке имали 9. јула, што нам је најранија берба икада. Ових дана смо почели да сечемо купус и карфиол, али помало, да видимо како ће ићи. И није лоше за сада – наглашава Чила Томић.
Како води рачуна о купцима, она исто тако брине и о радницама које помажу у производњи.
- Зовем их „моје жене“. Имамо сталну групу од 16 жена, које гледамо као део проширене породице. Радим заједно са њима. То су вредне жене, које раде и по два посла, а никад не изневере и нама су драгоцене. Важно је да имате помоћ на коју можете да рачунате у свако доба. Ипак, углавном је моја задња рука. Таква сам, морам да се уверим у оно што ће изаћи на тезгу или из дворишта - објашњава Чила.
Ж. Балабан
Фото: Приватна архива