Старији од 40 година посебно да воде рачуна
АКО ОСЕТИТЕ ОВАЈ БОЛ, одмах се јавите лекару ЧОВЕК МОЖЕ ДА ДОЖИВИ ИНФАРКТ, а да нема јасне симптоме
Инфаркт миокарда у највећем броју случајева можете препознати, али могућ је и потпуни изостанак симптома.
Лекари зато апелују да је потребно водити рачуна о свом здрављу, одлазити на редовне контроле што се посебно односи на оне старије од 40 година, јер је то период када се болести и генетске предиспозиције активирају, нарочито ако се укрсте са штетним навикама.
Фактори ризика могу бити пушење, гојазност, физичка неактивност, као и наследни фактор. Како стручњаци објашњавају, код сваке болести најважније је открити је на време, и отпочети адекватно лечење.
Симптоми
За инфаркт миокарда постоје најчешће сигнали, јавља се притисак у средогруђу, у пределу срца и то се у почетку јавља при напору, дакле ако се физички замарамо, ходамо уз степенце, изложени смо стресу, тада се јавља бол.
Кардиолог проф.др Предраг Митровић у емисији "Здраво са Иваном" објаснио је који су симтпоми инфаркта миокарда.
За инфаркт миокарда постоје најчешће сигнали, јавља се притисак у средогруђу, у пределу срца и то се у почетку јавља при напору, дакле ако се физички замарамо, ходамо уз степенце, изложени смо стресу, тада се јавља бол. Како касније болест напредује, почиње да се јавља бол и док мирујете. У неких 30 одсто случајева нема бола, нема ничега што указује, или могу бити неки симптоми које не повезујемо са срцем, као што је бол у доњој вилици, бол у леђима између лопатица, а онда обично људи помисле на неки други могући узрок. У сваком случају, ако осетимо бол у пределу срца, уколико се он шири у левом рамену, у левој надлактици, а затим у подлактици, или шаци, онда је потребно јавити се лекару, објаснио је недавно професор Митровић.
Промена времена и температурне разлике могу проузроковати код одређеног дела људи здравствене проблеме. Лекари подсећају, да се проблеми могу јавити код хроничних болесника, посебно код кардиоваскуларних.
Више од 70 одсто популације има повишен крви притисак. Није битно да ли је наследна предиспозиција у питању или смо га стекли услед стреса и начина живота, крвни притисак је доста заступљен и јако је битно контролисати га, узимати лекове. Наш народ није свестан колико крвни притисак растура наше срце, објаснио је кардиолог.
Превентивни прегледи
Подсећамо, у Србији се недељама уназад обављају превентивни прегледи у организацији Министарства здравља.
Грађани ће ове недеље моћи да обаве преглед хематолога, преглед гастроентеролога, да измере крвни притисак, ураде лабораторију (крвна слика, биохемија, ЛДХ, феритин, Фе, билирубини, трансаминазе, ЦРП), као и тумор маркере (ЦЕА, ЦА 19-9, и АФП опционо).
Бесплатни превентивни прегледи обављају се без заказивања и пацијентима није за преглед потребна здравствена књижица. Као и до сада, пацијенти код којих буду уочене неправилности приликом прегледа биће упућивани на даљу дијагностику.