УПРАВЉАЊЕ ЧВРСТИМ ОТПАДОМ ВЕЛИКИ ПРОБЛЕМ У Чачку одржана радионица„Модел управљања чврстим комуналним отпадом на примеру Словеније“ (ФОТО)
ЧАЧАК: У Центру за стручно усавршавање окупили су се представници ЈКП-а, предшколских установа, школа, Канцеларије за младе и заинтересованих грађана
Циљ радионице је размена искустава и примене успешних модела из праксе у нашој средини, а управљање чврстим отпадом све чешће се намеће као проблем који је неопходно хитно решавати.
- Велико ми је задовољство што смо створили прилику да организујемо овако важну конференцију која се бави веома значајној темом данашњице. Овај догађај пружа изузетну прилику да чујемо искуства наших колега из Словеније и размотримо како њихови модели могу бити примењени у нашој заједници. Примери из Цеља и Љубљане, посебно у области система надземних и подземних контејнера, као и одрживог управљања отпадом, могу нам помоћи у будућем планирању инфраструктуре и развијању система ефикаснијег управљања отпадом.“ - изјавила је за РИНУ помоћница градоначелника Чачка Марјана Петронијевић.
Учесници су имали прилику да чују презентације Алеша Габршћека из компаније ЕКО ПЛУС д.о.о. о комплетном управљању токовима комуналног отпада, као и Саше Фарчника из СИМБИО д.о.о., који је представио НОРД систем наџемних и поџемних контејнера који се користи у општини Цеље. Такође на примеру ВОКА СНАГА д.о.о. из Љубљане, представљен је одржив систем обрачуна за пружене комуналне услуге.
- Када је реч о Словенији процес још траје иако већ имамо добре резултате. Почели смо пре 15 година, и у том процесу систем се мењао. На почетку спалионице отпада нису биле решење, али се испоставило да су неизбежне. Прихватање грађана је такође процес који зависи од едукација, али без обзира на све људи не воле брзе промене, а да би прихватили мора да виде јасне резултате", рекао је у име предузећа ,,ЕКО ПЛУС д.о.о." Алеш Габричек.
Овај догађај представља још један корак ка побољшању комуналних услуга у Чачку, ослањајући се на примере добре праксе из региона.
- Темпо развоја друштва захтева увећање нивоа знања, информисања, комунакције тако да је нама први корак – организовање едукација, стручног усавршавања кроз квалитетне и креативне програме. Настојимо да деца схвате да је важно да чувају природу", каже директорка Центра за стручно усавршавање Чачак, Тања Аћимовић.
РИНА