НАЈАВЉУЈЕ ПРАЗНИКЕ А ИМА ГА У ПЕСМАМА Овај плод чува се у џепу капута, а верује се да штити од малера и болести
Иако је типичан за јесен, кестен и сада можете пронаћи и многи га радо једу, не само због свог слатког укуса и пуне текстуре, већ и због својих корисних својстава.
Ипак, наши преци су кестен увек носили у џепу јер су веровали да их штити од прехладе и болести.
Али каква веза може бити између ове болести и кестена?
Сељаци су користили чудан и древни лек против прехладе који користи благотворна својства кестена. Можда замишљате измишљотину, сируп или било шта на бази овог воћа, али уместо тога једноставно морате ставити кестене у џеп.
У стварности, потребно је направити важно појашњење: кестен који се користи за заштиту од прехладе није онај који иначе познајемо, већ индијски кестен или „с коња“, такозвани луди кестен! То су они сјајни и округли кестени који су плод (нејестив и отрован) дивљег кестена.
Традиција каже да се чува у џепу капута целе зиме да би се избегле болести, али има и оних који верују да је довољно држати га у колима, на столу или у торби.
Људска бића, међутим, ни под којим условима не смеју да их конзумирају јер су отровне и самим тим опасне.
Активни састојак од интереса за лечење прехладе је есцин који ови кестени садрже, који има антиинфламаторно дејство и користан је за подстицање лимфне дренаже и пропустљивости капилара.
Очигледно је да у овом леку нема ничег научног, тешко да својства плода мигрирају из џепа на вирусе присутне у телу, али остаје фасцинантан и помало магичан предлог, наслеђе културног система, да се не заборави прошлост, преноси Novilist.hr.
Krstarica.com