ДАНАС је празник Полагања појаса Пресвете Богородице Највише га поштују жене И МОЛЕ СЕ ЗА ПОТОМСТВО
Српска православна црква данас обележава празник Полагање појаса Пресвете Богородице и Свете новомученике јасеновачке.
Овај празник посвећен је једној од хришћанских реликвија – појасу, а иза њега стоји необична прича. По предању, припадао мајци Исуса Христа, Пресветој Богородици. Појас је сама исплела од камиље длаке и носила га је до смрти. Појас се чува у светогорском манастиру Ватопед и представља једину драгоценост сачувану из живота Христове мајке.
Нашао га Свети Тома
Прича каже да је, након Богородичине смрти, Свети Тома у гробу пронашао само појас. Он га је узео и чувао као реликвију до краја живота.
Полагање појаса Пресвете Богородице се као званичан црквени празник прославља од средине 12. века.
У нашим крајевима овај необични празник највише поштују жене и парови који не могу да имају деце. Они на данашњи дан одлазе у цркве и манастире посвећене Богородици јер се верује да ће им молитве донети потомство.
Има и оних који овај празник прослављају као крсну славу.
Појас био и код кнеза Лазара
Богородичин појас је, упркос старости, премештањима и повременим крађама остао сачуван све до данашњих дана. Светиња се више пута делила на делове и налазила у разним земљама, за њу су ратовали и носили је са собом у битке као гарант победе.
У 14. веку судбина Богородичиног појаса преплела се са судбином нашег народа. Наиме, реликвија је доспела у посед кнеза Лазара који ју је чувао.
Свети новомученици јасеновачки
Српска православна црква данас обележава и Свете новомученике јасеновачке.
Више од седам стотина хиљада људи страдало је од усташке руке за време Другог светског рата у логорима у Јасеновцу, Доњој Градини и Глини.
Заједно с овим мученицима Српска црква прославља и многе друге мученике пострадале у јамама у Пребиловцима, Јадовну, Ржанима и другим местима само Богу познатим.