DANAS je praznik Polaganja pojasa Presvete Bogorodice Najviše ga poštuju žene I MOLE SE ZA POTOMSTVO
Srpska pravoslavna crkva danas obeležava praznik Polaganje pojasa Presvete Bogorodice i Svete novomučenike jasenovačke.
Ovaj praznik posvećen je jednoj od hrišćanskih relikvija – pojasu, a iza njega stoji neobična priča. Po predanju, pripadao majci Isusa Hrista, Presvetoj Bogorodici. Pojas je sama isplela od kamilje dlake i nosila ga je do smrti. Pojas se čuva u svetogorskom manastiru Vatoped i predstavlja jedinu dragocenost sačuvanu iz života Hristove majke.
Našao ga Sveti Toma
Priča kaže da je, nakon Bogorodičine smrti, Sveti Toma u grobu pronašao samo pojas. On ga je uzeo i čuvao kao relikviju do kraja života.
Polaganje pojasa Presvete Bogorodice se kao zvaničan crkveni praznik proslavlja od sredine 12. veka.
U našim krajevima ovaj neobični praznik najviše poštuju žene i parovi koji ne mogu da imaju dece. Oni na današnji dan odlaze u crkve i manastire posvećene Bogorodici jer se veruje da će im molitve doneti potomstvo.
Ima i onih koji ovaj praznik proslavljaju kao krsnu slavu.
Pojas bio i kod kneza Lazara
Bogorodičin pojas je, uprkos starosti, premeštanjima i povremenim krađama ostao sačuvan sve do današnjih dana. Svetinja se više puta delila na delove i nalazila u raznim zemljama, za nju su ratovali i nosili je sa sobom u bitke kao garant pobede.
U 14. veku sudbina Bogorodičinog pojasa preplela se sa sudbinom našeg naroda. Naime, relikvija je dospela u posed kneza Lazara koji ju je čuvao.
Sveti novomučenici jasenovački
Srpska pravoslavna crkva danas obeležava i Svete novomučenike jasenovačke.
Više od sedam stotina hiljada ljudi stradalo je od ustaške ruke za vreme Drugog svetskog rata u logorima u Jasenovcu, Donjoj Gradini i Glini.
Zajedno s ovim mučenicima Srpska crkva proslavlja i mnoge druge mučenike postradale u jamama u Prebilovcima, Jadovnu, Ržanima i drugim mestima samo Bogu poznatim.