ТРАЖЕ 7 ЕВРА ЗА УЛАЗ У ЕУ, АЛИ НЕ СВИМА Ево који грађани НЕ МОРАЈУ ДА ВАДЕ ЕТИАС, МЕЂУ ЊИМА И МИГРАНТИ
После вишекратног одлагања, од 10. новембра почиње да ради нови улазно-излазни систем (Entry/Exit Систем - ЕЕС) којим је предвиђена пријава за улазак у земље Европске уније.
Други корак - познатији као Европски систем путних информација и ауторизације (ЕТИАС) захтеваће издавање дозвола за путовање и биће предвиђена провера путника. Ипак, од ових обавеза изузете су неке категорије становништва.
ЕТИАС образац неће морати да попуњавају особе које имају важећу визу или боравишну дозволу у некој земљи ЕУ. Такође, и ако сте ималац дозволе за локални погранични саобраћај, моћи ћете да уђете у земље Европске уније без попуњавања обрасца, али само у оквиру локалног граничног саобраћаја.
Блаже ограничење уласка важи и случају одласка на лечење, ако постоји опасност по живот подносиоца захтева или сродника, одлазак на сахрану члана породице, обавеза појављивања пред судом или нека "важна обавеза". У том случају путник попуњава ЕТИАС пријаву за тзв ограничену лиценцу, са навођењем разлога. Дозволу издаје држава у коју лице путује и важи само за путовање у ту земљу, најдуже 90 дана. На пример, ако је у питању одлазак на сахрану, држава ЕУ може одобрити улазак само за дане сахране.
Ако особа у међувремену поднесе захтев и добије други ЕТИАС за путовање у све земље Шенгена, ограничена дозвола аутоматски престаје да важи.
Није потребан сертификат за носиоце дипломатских или специјалних пасоша чије земље имају потписане споразуме са ЕУ, као ни за људе који су у транзиту преко европског аеродрома.
Особе са двојним држављанством, од којих је једно оно које издаје држава-чланица ЕУ, такође не морају да се пријаве, под условом да путују с пасошем или личном картом те земље. Члановима посаде на бродовима и авионима за неке земље ЕУ биће потребан ЕТИАС образац, док за друге неће. Пошто европске земље које захтевају ЕТИАС имају различите захтеве за чланове ваздушне и поморске посаде, пре него што отпутујете, увек проверите који захтеви се односе на вас.
Нова правила за улазак у ЕУ
Европска комисија је још у 2008. години нагласила да постоји потреба за успостављањем система уласка/изласка (ЕЕС) са којим ће се регистровати, електронски, време и место уласка и изласка држављана трећих земаља којима је дозвољен краткотрајни боравак у држави ЕУ и израчунавати трајање њиховог дозвољеног боравка. ЕЕС је успостављен у новембру 2017. године, али његова примена је више пута одлагана.
Постоје изузеци за плаћање таксе од седам евра. Ако, на пример, дете путује у земљу у којој живи његов родитељ који је држављанин ЕУ или је члан шенгенског система, неће морати да плати седам евра, али ако жели да путује у другу земљу, мораће да попуни нови ЕТИАС образац и уплати поменути износ. Исто важи и за супружнике или регистроване партнере.
Такође вам неће требати ЕТИАС одобрење за путовање ако сте држављанин Андоре, Сан Марина, Монака, Ватикана или Ирске. Сертификат не важи ни за избеглице, лица без држављанства или лица које нема држављанство ниједне земље, а живе у било којој од европских земаља које захтевају ЕТИАС и имају путну исправу издату од те земље. Изузет је и ималац боравишне дозволе или боравишне карте издате од било које европске земље која захтева ЕТИАС, као и држављанин било које од ових земаља коме је потребна виза за путовање у било коју од европских земаља. И
Држављани Уједињеног Краљевства и чланови њихових породица који су корисници Споразума о повлачењу изузети су од ЕТИАС-а: они могу боравити на територији своје земље домаћина ЕУ и путовати у друге европске земље које захтевају ЕТИАС све док поседују документе који доказују њихов статус.
ЕТИАС не тражи ни носилац једнообразне визе, или носилац националне визе за дуготрајан боравак.
Такође, без њега путује и припадник оружаних снага који путује по пословима НАТО-а или Партнерства за мир, који има идентификациони и индивидуални или колективни налог за кретање предвиђен Споразумом између страна у Северноатлантском уговору о статусу њихових снага.
Оно што је важно, јесте да је од ЕТИАС-а изузет и запослени који се сели у неку од држава ЕУ пошто је премештен унутар компаније, као и студент или истраживач који остварује право на мобилност.
Дневник, Ало