ЛЕЖУ ПАРЕ ДО КРАЈА КРАЈА ГОДИНЕ Расписан јавни позив за СУБВЕНЦИЈЕ Ево колико ће се добијати по хектару! Цифра је ЗНАЧАЈНО УВЕЋАНА
Јавни позив за повећане субвенција за биљну производњу по хектару од највише 35.000 динара планиран је за крај октобра, а исплата до нове године, рекао је за РТС Данило Голубовић, саветник премијера за пољопривреду.
Додао је да су субвенције повећане и сточарима и да су веће него у земљама Европске Уније. Влада приводи крају закон који ће омогућити субвенције за земљиште са нерешеним имовинским питањима, а подстицаји ће се давати и за ливаде и пашњаке.
То што субвенције по хектару нису везане за условно грло стоке није пропуштена шанса за развој сточарства, сматра Данило Голубовић, саветник премијера за пољопривреду.
Каже да ће они који су се у априлу пријавили за субвенције за приплодне јунице добити додатних 100.000 динара за првотелке.
Од 2025. године подстицаће се и јунице товних и млечних раса са 55.000 динара. Захтев за регрес од 150.000 динара за куповину приплодне јунице Влада још разматра.
Исто се врши анализа, а циљ је уствари да природне ливаде и пашњаци исто буду носиоци субвенција ако су уписани у Регистар пољопривредних газдинстава, ту ће ако се усвоји минимум да буде да имају једно условно грло по хектару, рекао је Голубовић.
Анализирају се и издвајања за субвенционисано гориво и то за сваку грану аграра посебно. Различите ће бити субвенције и у односу на статус активности пољопривредника, па ће се додатно стимулисати они који живе искључиво од те производње. У току је и рад на захтеву за исплату субвенција за коришћење земљишта без правног основа.
Тамо где нису решени имовинско-правни односи формирана је комисија, тражимо адекватан правни основ да и овакав начин коришћења буде стављен под систем добијања подстицаја. Што се тиче власника парцела управо се тражи правни основ договором двеју страна и дат је рок до краја септембра да ово питање буде решено, рекао је Голубовић.
Саветник премијера каже да су субвенције пољопривредницима значајно повећане, да министарство пољопривреде има други највећи буџет у влади.
Наводи да су подстицаји развојна категорија али да ће се део субвенција користити за санацију штете од суше.
Дневник/РТС