НОВА ИНТЕРНЕТ ПРЕВАРА КРУЖИ СРБИЈОМ Не отварајте поруку на Месинџеру, нуде вам АУТОМОБИЛ и СТАН У БУДВИ
Криминалци на интернету и друштвеним мрежама постају све креативнији у осмишљавању начина да намаме лаковерне. У новој врсти преваре на удару су корисници апликације "Месинџер", и то углавном грађани из Србије.
Овога пута не траже се подаци са платне картице, већ потенцијалним жртвама стиже обавештење да су добитници аутомобила или стана у Будви. Поклонодавац је непостојећа фирма из Подгорице. Лаковерни на крају папрено плате празан коверат који им стигне на кућну адресу, и до 55 евра, што је скоро 6.500 динара, а у којем је требало да буде уговор о поклону како би га потписали.
- Они потенцијалне жртве обавесте путем "Месинџера" да су наводно извучени у некој наградној игри и да су добили аутомобил или чак стан у Будви и, нажалост, грађани опет наседају и поверују да је то могуће - објашњава Дејан Гавриловић из удружења потрошача "Ефектива" и додаје:
Затим им, како додаје, понуде две могућности - да потпишу уговор лично у Подгорици или уколико нису у могућности да ће им документацију послати путем поште на кућну адресу.
- Зато су потенцијалне жртве грађани из Србије, јер се њима не исплати да путују у Црну Гору, већ се одлучују да им документа стигну поштом - наводи Гавриловић и додаје:
- Наравно, стигне им празан коверат. То је класичан откуп пошиљке за који преваранти у обавештењу наведу да кошта око 30 евра, али у пракси ту цену подигну на 50 или 55 евра. Онај који је поверовао да ће добит ауто или стан, пристаје да плати и тај већи износ, а када отвори коверат виде да је празан.
Он истиче да грађани треба да буду опрезни, да не наседају, јер нико не дели аутомобиле и станове на џабе.
- Ако мисле да је тако нешто могуће, треба бар да изгуглају и провере да ли фирма уопште постоји. Видеће да не постоји никакав траг о том предузећу на интернету. Потпуно је јасно да се ради о превари, а онај ко жели да проба и мисли да ће нешто добити платиће ту своју наивност - истиче Гавриловић.
Све је више манипулација на интернету, а недавно се појавила још једна на "Воцапу" у којој преваранти покушавају да привуку лаковерне да уложе новац обећавајући им брзу и велику зараду, која функционише по принципу Понзијеве шеме. У реалности, ту се не ствара никакав профит, већ организатор шеме почетним улагачима исплаћује новац користећи средства нових инвеститора. Тај систем пуца када нема новог прилива, тако да зараду добијају почетни улагачи, а остали изгубе све. Једноставније речно, да би први инвеститори зарадили остали ће бити опљачкани.
informer.rs