ХЛАДНИ НАПИЦИ су ЛОШ ИЗБОР током врелих дана: A eво како би ваљало да се освежите и надокнадите течност
Током врелих дана омиљен начин за расхлађиавње су напици са ледом. Међутим, уколико су на граници залеђивања могу да узрокују више штете него користи.
Због великих температурних разлика, овакви напици могу да доведу до оштећења површинског ткива дигестивног тракта, стварајући тако простор за задржавање микроорганизама и могући развој упале.
Високе температуре доводи до појачаног знојења како би се тело расхпаднило, али и до прекомерног губитка телесне течности. Међутим, чак и мали дефицити течности могу изазвати физичку нелагодност као што су смањена концентрација, мучнина, вртоглавица или главобоља.
Осетљиве особе током топлих дана могу развити и проблеме с циркулацијом, а дехидрацији су посебно подоложна деца, старије особе и особе с ослабљеним имунолошким системом.
Унос течности зависи од ових фактора
Препоручени дневни унос течности зависи од неколико фактора као што су телесна тежина, старост и ниво физичке активности.
Потреба за уносом течности може се, осим водом, задовољити и цеђеним или хладно цеђеним соковима од воћа и поврћа, бистрим супама, незаслађеним топлим и хладним чајевима, негазираним пићима без шећера и млека.
Стручњаци саветују да избегавате пића која садрже кофеин, теин и алкохол, као и заслађена пића, јер подстичу излучивање течности из организма. Ако је знојење интензивно, изотонична пића су најбоља за брзо враћање изгубљених електролита.
Ледени напици наносе више штете него користи
Осећај жеђи понекад не прати потребе организма за водом, па се препоручује да се течност пије у редовним интервалима.
Важно је избегавати веома хладна пића, која нас тренутно могу расхладити, али и довести до сужавања крвних судова, смањујући губитак топлоте.
Хладни напици хладе само горњи део дигестивног система и брзо попримају телесну температуру, стога не снижавају температуру целог тела. Хладна пића узрокују више штете него користи.
- Лети пре свега треба да пијемо топле напитке, никако хладне. Зато што, ако бисмо попили хладну воду, ми шаљемо импулс мозгу, и он ствара додатну енергију и уместо да се расхлађује организам, ми га грејемо. С друге стране, рекли смо да се организам расхлађује тако што се шире крвни судови. Међутим, када смо унели хладну воду, она сужава крвне судове и уместо да се организам расхлади, ми то онемогућавамо. А знамо да је температура напољу 39 степени, да наш организам треба да има 36 степени. Значи, организам мора да снизи ту температуру тела - рекла је у ранијем изнервјуу за Здравље Курир прим. др Бисерка Обрадовић, специјалиста опште медицине.
Због великих температурних разлика ледена пића оштећују оне делове тела са којима долазе у контакт и дугорочно изазивају оштећење површинског ткива дигестивног тракта, стварајући тако простор за задржавање микроорганизама и могући развој упале.
Да бисте надокнадили изгубљену течност и освежили се, пијте воду и незаслађени чај на собној температури. Хладна пића имају непожељан ефекат - повећавају осећај топлоте.
Обратите пажњу шта једете
Веома је важна и правилна исхрана. Масна и зачињена храна није пожељна јер ствара осећај тежине, појачава знојење и може изазвати дехидрацију.
Довољан унос витамина и минерала је неопходан јер су они веома важни током лета када смо највише изложени сунцу. Витамини и минерали су важни за здравље коже, када је ризик од УВ зрачења већи.
Дневник/ Zdravljе.Kurir.rs