ИНСПИРИСАНИ ИТАЛИЈОМ: Изложба Галерије Матице српске од синоћ у Краљеву
Изложба “Инспирисани Италијом” Галерије Матице српске синоћ у 20 сати свечано отворена у Галерији Народног музеја Краљево у оквиру Жичког духовног сабора „Преображење 2024“
Ова поставка је, подсетимо, премијерно представљена пре пет година у Италијанском институту за културу у Београду у поводу обележавања 140 година од успостављања дипломатских односа између Италије и Србије и 10 година од потписивања стратешког партнерства између две земље, а у марту 2020. је, у нешто допуњеном издању, могла да је види и новосадска публика у ГМС.
По речима др Тијане Палковљевић Бугарски, управнице Галерије Матице српске, реч је о изложби која прати једно од стратешких опредељења ГМС као националног музеја – да српску ликовну уметност посматра у ширим европским оквирима проналазећи везе, утицаје и инспирације. На том трагу су из уметничког фонда Галерије изабрана она дела која су на различите начине инспирисана Италијом.
Поставка тако обухвата тридесетак слика и цртежа с представама градова, људи и наслеђа Италије уметника попут Новака Радонића, Аксентија Мародића, Јефтимија Поповића, Павла Симића, Димитрија Петровића, Надежде Петровић, Васе Ешкићевића и других, који сведоче о томе како су српски сликари видели и доживели Италију, али и како је однос према италијанској уметности допринео уобличавању индивидуалних уметничких опуса.
Фокус је на делима из 19. века, с тим да је поставка допуњена и са две слике италијанских градова новосадске уметнице Вере Зарић, како би се показало да инспирација Италијом траје и код савремених аутора.
Посебно поглавље поставке су копије слика израђене према делима италијанских мајстора сликарства Пармиђанина, Гвида Ренија, Помпеа Батонија..., које су настале током боравака српских уметника у европским уметничким центрима или у Италији.
Ауторка поставке Станислава Јовановић Миндић, кустоскиња ГМС, истиче да представљена уметничка дела одсликавају једну епоху, генерације уметника и њихове уметничке идеале и стремљења.
Поред тога што сведоче о вези српске с италијанском уметношћу, ови радови указују и на инспирисаност духом Италије, ренесансе и новим погледима на уметност. Захваљујући овим делима у могућ- ности смо да се на посредан начин упознамо с италијанском уметношћу, али и да спознамо на који начин је она утицала и инспирисала образовање српских уметника, без обзира да ли су се школовали, студијски боравили у Италији или су учили пред уметничким делима која су били у прилици да виде диљем Европе.
М. С.