ДОМ ЗДРАВЉА У АКЦИЈИ УНАПРЕЂЕЊА ЗДРАВЉА РОМСКЕ ПОПУЛАЦИЈЕ Превентивни прегледи У ВЕЛИКОМ РИТУ И БАНГЛАДЕШУ
Око 20 одсто становника Великог рита и Бангладеша нема здравствено осигурање.
Због лоших материјалних услова, они се не одазивају на превентивне активности које се организују у циљу детектовања присуства фактора ризика ван насеља у којима живе, потребно је организовати превентивне прегледе у овим насељима.
Стога је Дом здравља „Нови Сад” покренуо пројекат „Унапређење здравља припадника ромске популације у Новом Саду”. Акције се спроводе у сарадњи са Градском управом за здравство Града Новог Сада.
- Велики Рит и Бангладеш су насеља у општини Нови Сад са претежно ромском популацијом. Становништво ових насеља живи испод свих стандарда достојанственог живота. Лоши услови живота, присуство фактора ризика удружених са дефицитом знања и одговорности за сопствено здравље јесу они који доводе до обољевања од болести које спадају у групу масовних хроничних незаразних болести – кажу у Дому здравља „Нови Сад”.
Такође, у овим насељима су и даље у великом броју заступљене заразне болести, са доминантношћу вашљивости и шуге. Због лоших материјалних услова ретко одлазе у надлежну здравствену установу, а уколико се догоди да то учине, недостатак материјалних средстава онемогућава куповину препарата за сузбијање вашљивости.
- Ако се узме у обзир отвореност свратишта и прихватилишта, дешава се да оболели буду преносиоци и узрок даљег ширења ових болести, тако да је потребно едуковати становништво ових насеља о важности лечења од заразних болести – напомињу у Дому здравља.
Групни облик здравствено-васпитног рада на превенцији вашљивости подразумева радионице и индивидуални здравствено-васпитни рад у оквиру којих ће, уз стицање теоријског знања, бити прегледане породице у циљу детекције вашљивости и кожних промена, подела средстава против вашљивости, уз едукацију о њиховој примени, као и обавезна контрола успешности реализације након две недеље на терену.
- Такође, биће организоване здравствено-васпитне активности - акције са циљем детекције фактора ризика за настанак хроничних масовних незаразних болести, током којих је планирано мерење крвног притиска и вредности шећера из капиларне крви, мерење телесне масе и висине и рачунање БМИ. Циљ ових активности је рана детекција присуства фактора ризика за настанак масовних хроничних незаразних обољења и превенција развоја истих – истичу у Дому здравља.
Љ. П.