DOM ZDRAVLJA U AKCIJI UNAPREĐENJA ZDRAVLJA ROMSKE POPULACIJE Preventivni pregledi U VELIKOM RITU I BANGLADEŠU
Oko 20 odsto stanovnika Velikog rita i Bangladeša nema zdravstveno osiguranje.
Zbog loših materijalnih uslova, oni se ne odazivaju na preventivne aktivnosti koje se organizuju u cilju detektovanja prisustva faktora rizika van naselja u kojima žive, potrebno je organizovati preventivne preglede u ovim naseljima.
Stoga je Dom zdravlja „Novi Sad” pokrenuo projekat „Unapređenje zdravlja pripadnika romske populacije u Novom Sadu”. Akcije se sprovode u saradnji sa Gradskom upravom za zdravstvo Grada Novog Sada.
- Veliki Rit i Bangladeš su naselja u opštini Novi Sad sa pretežno romskom populacijom. Stanovništvo ovih naselja živi ispod svih standarda dostojanstvenog života. Loši uslovi života, prisustvo faktora rizika udruženih sa deficitom znanja i odgovornosti za sopstveno zdravlje jesu oni koji dovode do oboljevanja od bolesti koje spadaju u grupu masovnih hroničnih nezaraznih bolesti – kažu u Domu zdravlja „Novi Sad”.
Takođe, u ovim naseljima su i dalje u velikom broju zastupljene zarazne bolesti, sa dominantnošću vašljivosti i šuge. Zbog loših materijalnih uslova retko odlaze u nadležnu zdravstvenu ustanovu, a ukoliko se dogodi da to učine, nedostatak materijalnih sredstava onemogućava kupovinu preparata za suzbijanje vašljivosti.
- Ako se uzme u obzir otvorenost svratišta i prihvatilišta, dešava se da oboleli budu prenosioci i uzrok daljeg širenja ovih bolesti, tako da je potrebno edukovati stanovništvo ovih naselja o važnosti lečenja od zaraznih bolesti – napominju u Domu zdravlja.
Grupni oblik zdravstveno-vaspitnog rada na prevenciji vašljivosti podrazumeva radionice i individualni zdravstveno-vaspitni rad u okviru kojih će, uz sticanje teorijskog znanja, biti pregledane porodice u cilju detekcije vašljivosti i kožnih promena, podela sredstava protiv vašljivosti, uz edukaciju o njihovoj primeni, kao i obavezna kontrola uspešnosti realizacije nakon dve nedelje na terenu.
- Takođe, biće organizovane zdravstveno-vaspitne aktivnosti - akcije sa ciljem detekcije faktora rizika za nastanak hroničnih masovnih nezaraznih bolesti, tokom kojih je planirano merenje krvnog pritiska i vrednosti šećera iz kapilarne krvi, merenje telesne mase i visine i računanje BMI. Cilj ovih aktivnosti je rana detekcija prisustva faktora rizika za nastanak masovnih hroničnih nezaraznih oboljenja i prevencija razvoja istih – ističu u Domu zdravlja.
LJ. P.