ПОНАШАМО СЕ СУЛУДО Скоро половина корисника интернета покрива веб камере, ИСТО ТОЛИКО качи слике и снимке БЕЗ КОНТРОЛЕ
Најновије истраживање компаније Касперски „Узбуђење, погрешна уверења и велика несигурност – Како се глобални потрошачи укључују у дигитални свет“, показује да корисници могу бити контрадикторни у својим дигиталним навикама и ставовима према дигиталној приватности.
С једне стране, 49 посто њих верује да је покривање веб камере на уређајима довољно ефикасна мера за заштиту приватности. С друге стране, скоро половина испитаника (44%) игра мини-игре на мрежи и ради тестове ради забаве, шаље своје личне податке непоузданим изворима да би приступили тим игрицама и објављује своје резултате на друштвеним мрежама, чиме укључују своје пријатеље у ову неопрезну пирамиду дељења података.
Да ствар буде гора, 40 посто корисника погрешно верује да их активирање инкогнито режима чини потпуно невидљивим на мрежи. Поред тога, изненађујућих 24 посто је спремно да кликне на непознате линкове у апликацијама за комуникацију, потенцијално угрожавајући своју безбедност.
Студија „Узбуђење, погрешна уверења и велика несигурност – Како се глобални потрошачи укључују у дигитални свет“ открива да половина свих корисника страхује да гласовни асистенти стално прислушкују и прикупљају њихове личне податке. Као одговор, скоро трећина испитаника (28 посто) прибегава пребацивању својих уређаја у режим рада у авиону током важних приватних разговора.
- Наше истраживање наглашава значај добро информисаног приступа сајбер-безбедности и дигиталној приватности. Да бисмо осигурали безбедност и заштиту, неопходно је да задржимо критичан начин размишљања, ослањајући се искључиво на проверене изворе и чињенице. То подразумева занемаривање недоказаних техника и митова. Штавише, примена свеобухватног безбедносног решења које нуди робусну заштиту од широког спектра претњи и ризика може се показати непроцењивим -рекла је Ана Ларкина, аналитичарка веб садржаја компаније Касперски.
Јесте ли покрили камеру док ово читате?
И . Р.