Ово је ДЕТАЉАН СПИСАК хране коју СМЕТЕ ДА УНЕСЕТЕ У ГРЧКУ Проверите да ли се „ПАРАДАЈЗ ТУРИЗАМ“ исплати, ево шта ће вам цариници СИГУРНО ОДУЗЕТИ
Готово да нема Србина који макар једном није питао некога "а шта смем да понесем од хране у Грчку", надајући се да ће домаће шунке, сланина и смрзнуто кувано јело бити на том попису. Међутим, сем конзервисане хране, тај списак је доста лимитиран због чега није ретко да на Евзонију из торби и ранчева у канти заврши велика количина хране.
Иако Грци углавном гледају кроз прсте када је у питању унос забрањених намирница, сваке године када нема гужве, на почетку саме сезоне, грчки цариници врше детаљан преглед пртљага путника у аутобусима туристичких агенција. Током тих прегледа, обично неколицина наших путника остане без хране, јер им се одузимају забрањене намирнице. У самом пику, током јула и августа, готово да је и нема, али битно је нагласити да ни тада не окушавате срећу, јер ћете остати без хране.
Питање о уносу хране током пута у Грчку, данас је поново актуелизовано питањем једне чланице "Ливе фром Грееце" коју је интересовало шта сме и у којој мери да пренесе преко грчке границе.
Поздрав свима Каква су васа искуства са преношењем хране преко границе (свезе, смрзнуте или конзервиране)? Да ли је дозвољено преносити и у ком облику? Унапред хвала!, написала је она.
Оно што је важно нагласити јесте да толеранција грчких цариника не значи да треба да се превише опустите и понесете са собом све што вам падне на памет. Пре него што кренете на летовање, препоручује се да се распитате о ценама намирница које планирате да понесете, јер разлика у ценама између српских и грчких маркета није велика, као што се често мисли.
Нарочито се саветује да избегавате ношење свежег меса и куваних јела, јер је месо у Грчкој само незнатно скупље, а уместо куваних јела, боље је понети готова јела која нису скупа. Воће и поврће у Грчкој коштају приближно исто као и код нас, док су многе намирнице у супермаркетима повољније него у Србији. На пијацама које постоје у готово свим летовалиштима, могу се купити месо, млеко, млечни производи, воће и поврће по знатно нижим ценама.
Постоји списак хране коју смете и коју не смете да унесете
Када је реч о храни коју можете пренети преко грчке границе, важно је знати да по законима Европске уније млеко, месо и производи направљени од њих не смеју прелазити границе земаља које нису чланице.
Према подацима Управе царина, дозвољено је пренети до пет килограма свежег воћа и поврћа, осим кромпира. Такође, можете пренети до два килограма млека у праху за бебе или хране за бебе, као и хране за посебне потребе. Храна за љубимце је дозвољена у количини од два килограма.
Ипак, и поред свих ових правила и прописаних закона, Срби увек нађу пут, те се на трпези током летовања, може видети чак и цело, целцато прасе.
Ово су правила која се морају поштовати како би се избегле непријатности на граници, а путовање протекло без проблема.
Коју храну смете да пренесете преко грчке границе:
Конзервисана храна: Паштета, месни нарезак, кувана готова јела.
Производи у оригиналној амбалажи: Сви производи који су фабрички упаковани у оригиналну амбалажу.
Забрањене намирнице за унос у Грчку:
Месо: Виршле, шницле, шунка.
Млечни производи: Сир, млеко, јогурт, павлака.
Кувана и пржена јела: Било која кувана или пржена јела.
Кварљиве намирнице: Све врсте кварљивих намирница.
Храна спремљена у кућним условима: Све врсте јела припремљених код куће.
Специфична јела: Супе, ђувеч, сарме, пасуљ, руска салата, грашак итд...
Дневник/Блиц