САМО У ЈУЛУ 14 ОСОБА СЕ УТОПИЛО У СРБИЈИ Ово су најчешћи разлози А ОВА 3 САВЕТА МОГУ ВАМ СПАСИТИ ГЛАВУ
Како показују извештаји медија, само током јула чак 14 особа страдало је на купалиштима широм Србије.
Према речима Немање Грбића, координатора спасилачке службе СЦ "Младост" из Чачка, најчешћи разлози томе су недостатак искуства пливача, нагли улазак у воду или улазак у воду под дејством алкохола.
"Пре доласка на плажу или градски базен, треба погледати правила и кућни ред који важе на њима, испоштовати их и онда ћемо бити безбедни на том купалишту. Најбитније је да се пре уласка у воду истуширамо, да не улазимо у воду у алкохолисаном стању и непосредно после јела", рекао је Грбић, пише Блиц.
Он је истакао да спасилачка служба Спортског центра "Младост", који управља Градским базеном у Чачку, али и градском плажом поред вештачког језера на Западној Морави које се налази недалеко од центра града, ове године није имала ниједну интервенцију спасавања купача.
"Потрудили смо се да добро одрадимо превентивне мере које су нас довеле до тога да ове године нисмо имали ситуацију у којој смо морали да реагујемо", истакао је Грбић.
Он је апеловао на купаче да првенствено поведу рачуна сами о себи, јер, како је рекао, уколико се они старају о себи онда ће и спасиоци имати веће шансе да им помогну у случају неких критичних ситуација.
У воду се улази лагано
Докторка Слађана Рајчевић из чачанског Дома здравља каже да је препорука да се у воду на купалиштима улази полако и постепено, како би се тело навикло на температуру воде.
"Прво квасимо ноге. Када поквасимо ноге, ми организму шаљемо податак да смо ушли у средину која је знатно ниже температуре од температуре ваздуха. Тада организам почиње свој процес прилагођавања. Када смо ушли у воду, наквасимо руке и пулсне тачке на њима, а онда полако улазимо у воду до половине тела, до струка. Тада рукама наквасимо предњи део грудног коша, у пределу срца што опет служи да се организам прилагоди. Тада улазимо у воду до врата и организам би већ требало да је прилагођен температури воде”, казала је др Рајчевић и додала да тек тада треба наквасити лице и, уколико то желимо, потопити и главу.
Др Рајчевић наглашава да нагли улазак у воду може створити разне проблеме, па чак имати и смртни исход.
"Организам се доводи у ситуацију да нагло настане вазоконстрикција, односно, сужавање крвних судова на периферији тела, што доводи до наглог скока притиска, а то онда има реперкусије на цео организам, пре свега на наше виталне органе, на срце, плућа, а наравно трпеће и мозак”, објаснила је др Рајчевић.