(ФОТО) ПОЧЕЛО ВАЂЕЊЕ ПОТОПЉЕНЕ НАЦИСТИЧКЕ ФЛОТЕ ИЗ ДУНАВА У кориту реке око 200 наоружаних бродова 80 година чека извлачење
У уторак из Дунава, код Прахова, извучен је први нацистички речни војни брод који је припадао дунавској и црноморској флоти Кригсмарине, објавио је на својој Инстаграм страници министар грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Горан Весић.
Весић је навео да ће у наредним месецима извадити 21 брод који се већ осамдесет година налазе на дну Дунава на пловном путу кроз Србију. У наредној фази биће извађено око осамдесет бродова.
Тиме ће се обезбедити пун профил пловног пута који је са прописаних 180 метара сужен на свега 90 метара, што утиче на безбедну пловидбу тока реке Дунав кроз Србију.
Вредност пројекта је 31 милион евра, скоро 32 милиона, од чега је 16 милиона евра донација Европске уније.
Специфичност ових потопљених бродова јесте што они нису уништени, већ су потопљени са свим минскоексплозивним средствима, са оружјем, са свим оним што се налазило на њима.
Шта је операција Дунавски вилењак?
Операција "Дунавски вилењак" представљала је неуспешан покушај око 200 патролних чамаца, санитетског брода и баржи немачке црноморске флоте да од Црног мора дође до Београда. Акција напада на немачку флотилу која се с људством и ратним материјалом повлачила била је и прва заједничка акција коју су спровеле јединице Црвене армије и Народноослободилачке војске Југославије.
Након пораза Немачке војске на Источном фронту, савезнички авиони започели су нападе на нацистичке бродове у подморнице у Црном мору.
Иначе, нацисти су потопили укупно око 200 бродова, 1944. године, како би зауставили продор совјетске речне флоте у Дунав.
Поједини историчари причу о потопљеним бродовима називају "последњом неиспричаном мистеријом Другог светског рата".
Већ 76 година, миниране олупине бродова налазе се на речном дну и ометају пловидбу Дунавом, нарочито током ниског водостаја реке.
Подводна истраживања потопљене немачке флотиле почела су 2019. године. У први мах су откривена 24 пловила, а 2020. године још 14.
Првобитно је, осим потопљених пловила, на дну Дунава специфичним истраживањима откривено неколико хиљада предмета који су детектовани као метали. После додатних снимања и анализа откривено је око 600 потенцијалних неексплодираних убојних средстава већих од 25 килограма.
Весић је навео да сваки брод који буде извађен пролази детаљну контролу уз демонтажу експлозивних средстава која су остала у њима.
„То траје десетак дана. На сликама првог брода види се колико је остало експлозивних средстава на бродовима. Све се то налазило у Дунаву осам деценија“, навео је Весић.
Он је навео да када процес извлачења потопљених бродова буде завршен биће омогућено јавности да види део потопљене нацистичке флоте који већ осам деценија отежава пловидбу на овом делу Дунава.
(Дневник, Б92)