Зашто су еколошке теме постале политичко оружје?! Ђурђев о теоријама завере и политичким изазовима у Србији: Недостатак адекватних институција кочи развој наше државе
Председник Српске лиге Александар Ђурђев, изнео је низ критичких ставова о тренутном политичком и медијском окружењу у Србији.
Осврћући се на свеприсутне теорије завере везано за могуће копање литијума, Ђурђев је нагласио да се кључне чињенице, које су од пресудног значаја за разумијевање одређених тема, често губе у мору дезинформација и неоснованих тврдњи.
- У читавој тој какофонији, кључни стубови када је ова тема у питању не могу да дођу до изражаја. Видимо то не само у опозиционим медијима, већ и у онима који су наклоњени политици актуелне владе – рекао је Ђурђев гостујући на Студију Б, а на питање ко стоји иза тих теорија завере?, он каже да постоји више фактора.
Нови методи политичке борбе
- То може бити конкуренција, то могу бити суседне државе које једноставно желе да успоре развој наше државе у односу на њих. Такође, може бити коалиција или неки картели, конгломерати, холдинг који је ад-хоц створен, како би овај пројекат довели у питање или га у извесном смислу саботирали. Када су у питању пословне активности, није нужно да се трајно уништи тај посао, довољно је да се успори на неко време, па ће конкуренција добити огромну предност.
- Ово су нови методи политичког, безбедносног, медијског деловања, за које ми, као држава, очигледно нисмо спремни и адекватно припремљени. Опозиција често тврди да су у Србији узурпиране институције. Ја се с тим не слажем, мислим да држави фале институције. Имамо класичне институције, неки ће рећи чак и застареле, али немамо довољно институција које би деловале у складу са захтевима 21. века. Постоје велики отпори према запошљавању и модернизацији државног апарата. Верујем да би реорганизацијом државног апарата и растерећењем од неких превазиђених установа, могли преусмерити кадрове и буџете на оснивање нових уставних институција које би могле одговорити на овакве изазове. А ово је озбиљан изазов, јер је реч о изузетно важном пројекту. Нећу да говорим о негативним аспектима, који сигурно постоје, али важно је напоменути колики су финансијски аспекти овог пројекта. Уопште не говоримо о новцу који би Република Србија, њени грађани, локалне самоуправе и грађани Западне Србије могли остварити. Овде је доминантна једна тема и на њу су се „упецали“ сви, а то је заштита животне средине. То је најопасније, јер смо усмерени на тај наратив, а без ваљане анализе, шта можемо рећи да звучи озбиљно? Морамо вратити наратив на кључне елементе – истакао је Ђурђев.
Име фирме, „Рио Тинто“ је толико контаминирано
Према његовим речима, сама кованица, име те фирме, „Рио Тинто“ толико је контаминирана за веома кратко време да то није могло да се деси спонтано.
- Неко је на томе системски радио. Сада видимо колики је значај друштвених мрежа, колико буџети опредељени за њих могу имати ефекта. Занемарено је и колика је снага невладиног сектора финансираног из иностранства, најчешће са запада, али видимо да има велику моћ, озбиљну инфраструктуру и организационе капацитете. Када добију сигнал, они могу брзо да се организују и спроведу разне активности, као што су улични протести или друге акције - нагласио је Ђурђев и додао:
- Наша држава, целокупни политички и управни апарат, морају бити проактивни и пронаћи одговоре на све то што је негативно и деструктивно. Кључни политички ауторитети у држави, као што су председник и премијер, јасно су рекли да неће бити никаквог пројекта експлоатације, копања или било чега другог док се не ураде ваљане студије које ће показати све битне факторе за један такав пројекат. Један од тих фактора је заштита животне средине и у којој мери су угрожени и та територија, земљиште, реке, подземне воде, ваздух и слично. Тек то треба да дође на ред.
Ђурђев истиче да је тема рударења литијума изузетно атрактивна у политичком и медијском смислу и да мотивише велики број грађана Србије да се другачије определи и делује него на друге теме.
- Мислим да живимо у времену када су људи превише сконцентрисани на такозване здраве стилове живота. О томе се интензивно разговара на свим медијима – интернету, друштвеним мрежама, телевизијама, часописима. То су теме које људе данас заиста занимају, иако су споредније у односу на класичне политичке теме које нас оптерећују, као што је питање суверенитета на делу наше територије, духовном центру наше државе – Косову и Метохији. Не може се поредити значај, али видимо да људи више реагују на еколошке теме – рекао је Ђурђев.
Запад не може рачунати на НАТО алијансу као 1999. године
Ђурђев се осврнуо и на ситуацију на Косову и Метохији и рекао да западу одговара статус у којем је оно данас.
- Али да ли му одговара нови сукоб који би могао донети нове исходе? Може ли Запад рачунати на НАТО алијансу као 1999. године? Сигуран сам да не може. Ту има чланица и држава које би данас сасвим другачије одреаговале, нго што су 1999. године. Да подсетимо, у то време, Црна Гора није била у саставу НАТО-а, данас јесте. Република Мађарска је била део НАТО пакта, али савезништво 1999. године између Србије, СР Југославије, и Мађарске какво је тада било и какаво је данас то не може да се пореди. Србија и Мађарска данас имају снажније савезничке односе него тада, и верујем да би Мађарска прво стала уз Србију – истакао је Ђурђев.
Говорећи о провокацијама које на КиМ спроводи Аљбин Курти, Ђурђев је уверен да он зна да ће Србија да одреагује, али да не зна у ком тренутку ћемо одреаговати.
- Зашто он то зна? Зато што ту не постоји друга опција. Уколико се у некој сувереној држави, што Србија свакако и јесте, где на делу своје територије има међународне снаге које су задужене за гарантовање безбедности на тој тероторији и уколико то ескалира у мери где је немогуће то толерисати, Албин Курти то врло добро зна да наше руководство и наш безбедносни апарат, чак и по аутоматизму, Уставу, својим процедурама морају да реагују. Он уопште не рачуна нити се превише консултује када је то у питању. У потпуном смислу он није нека лутка на концу којом управљају велики играчи, него просто проналази тренутне савезнике – рекао је Ђурђев и додао:
- Да он врши перманентни притисак и највећи је проблем управо за нас његова болесна амбиција да направи Велику Албанију. А у његовим пројекцијама најбољи тренутак за тако нешто јесте управо сада. Он жели да уђе у историју, јер не може да уђе у историју за 50 година, не може ни за 30. Он може да уђе сада ових месеци, или ових годину две дана.
- Оно што грађани треба да знају, а уверен сам и да знају, јесте да је Србија у последњих 10 година, када је безбедност и одбрана у питању, уложила много, јасно опредељујући политичке ставове, утичући на морал наших одбрамбених снага, војске, полиције и специјалних служби. Материјални ресурси и статус тих служби су далеко бољи него пре 10-12 година, наше наоружање је модерније од свих држава у окружењу. Србија је најважнија држава у овом делу света.