ИЗ БАТУТА ПОРУЧУЈУ: Све је више оболелих од короне, НЕМА ГОВОРА о „затварању“
БЕОГРАД: Директорка Института за јавно здравље "Милан Јовановић Батут" Верица Јовановић изјавила је данас да повећан број инфицираних особа корона вирусом за сада не значи препоруке Батута о "затварању".
"Не говори се ни о каквом затварању још увек. Институт за јавно здравље Србије у сарадњи са мрежом Института и Завода за јавно здравље, уз подршку Министарства здравља, у континуитету свакодневно пратимо и епидемиолошке појаве у смислу кретања болести, колико је последњи случај присутан на ком округу, у ком граду и тако даље. Такође институт даје препоруке у смислу стручно-методолошког упутства када су мере у питању, али то не ради никада самостално", рекла је Јовановић за Танјуг.
Подсетила је да постоје радне групе, формиране од стране Министарства здравља и Републичке стручне комисије, које разматрају предложене мере у случајевима када је нешто значајно или ризично.
"У овом тренутку нема потреба, не постоје потребе за било каквим затварањем, постоје обичне, класичне превентивне мере које свако од нас треба да примени, нарочито ко је у контакту са неким ко је заражен. Тај принцип предострожности треба да постоји када је у питању неко који има хроничну болест, не треба да буде у контакту са оболелим лицима и једноставно треба да самостално избегава гужве због свог здравственог стања", казала је она.
Како је навела, није потребно носити маске у здравственим установама.
Према њеним речима, велики број младих људи се не тестира, али је напоменула да се тестирање увек врши по препоруци изабраног лекара.
Напоменула је да је у овом периоду присутно и много других вируса који имају сличне симптоме као корона вирус, али да је савет свима који имају повишену телесну температуру или бол у грлу, да остану код куће неколико дана.
"Уколико имају високу температуру и уколико процене у складу са њиховим актуелним здравственим стањем, треба да посете изабраног лекара где ће према индикацијама бити и обављено тестирање, односно где ће се одредити како и на који начин да се особа лечи", додала је Јовановић.
Према њеним речима, омикрон сој корона вируса и даље је благ када су у питању клиничке слике, али да су особе које имају хроничке болести или се лече од малигних болести у већем ризику.
На питање каква је клиничка слика пацијената који су оболели од ковида-19 и да ли има много хоспитализација, Јовановић је казала да према подацима које Батут добија од здравствених установа, болнице нису оптерећене пацијентима који се лече од ковида.
"Ради се о једној за сада, рекла бих, кућној инфекцији где особе у својим кућним условима могу да одморе и да на такав начин блажи клинички симптоми прођу. Наравно, у консултацији са лекаром, лекар пропише шта и на који начин треба узимати од лекова. Најчешће је то симптоматска терапија или су то антипиретици, лекови који смањују телесну температуру, мултивитаминске подлоге односно подршке и онда када лекар каже особа је спремна за враћање у колектив", рекла је она.
Како је додала, болнице у Србији не показују никакве повећане захтеве за хоспитализацију.