overcast clouds
1°C
19.01.2025.
Нови Сад
eur
117.0991
usd
113.7658
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

РАЈ ЗА ДИГИТАЛНЕ НОМАДЕ Погледајте СПИСАК најпожељнијих дестинација за РАД НА ДАЉИНУ Чак девет од десет земаља је у Европи

31.07.2024. 19:57 20:04
Пише:
Фото: pixabay.com

Живот у страној земљи, рад на даљину, па могућност пресељења и истраживања нове, узбудљиве локације су главни разлози зашто дигитално номадство привлачи многе људе.

Овај стил живота ја постао толико популаран да бројне земље покушавају да привуку ову врсту радника, нудећи различите опције за боравак и визе. Међутим, где би било најбоље отићи? Према најновијим анализама, ове земље имају највеће погодности за дигиталне номаде.

Од почетка године, популарне дестинације попут Грчке, Италије, Јапана и Тајланда увеле су програме за дигиталне номаде, у покушају да привуку странце који желе да добију ове визе и на одређено време живе и раде у њиховим земљама.

Нови извештај о дигиталним номадима фирме Глобал Ситизен Солушнс укључује ранг-листу најбољих земаља у свету за дигиталне номаде. Истиче се и да је 91 одсто од прегледаних 65 активних дигиталних номадских програма покренуто након почетка пандемије ковида, што показује брз одговор на прелазак на рад на даљину.

Које погодности су најважније 

Пет главних категорија су: трошкови визе (трошкови подношења захтева, услови за приход), бенефиције за визу (трајање, могућност продужења, пут до држављанства), квалитет живота (здравствена заштита, безбедност, загађење, клима), економија (трошкови живота, порез) и технологија/иновација.

Јапан, који је свој програм дигиталних номада најавио у априлу ове године, нашао се на 16. месту. Тајван је дошао на 12. место због једноставности свог система дигиталних номадских виза, који номадима омогућава да остану до три године након одобрења, али захтева да раде у једном од осам специфичних сектора, укључујући технологију, образовање, финансије и право.

Девет од десет најбољих земаља је у Европи. Холандија и Норвешка су на другом и трећем месту и скоро су једнаке по броју бодова. Ово се донекле очекује, због високог животног стандарда, али и добре здравствене заштите, образовања и социјалних услуга. Међутим, високи животни трошкови овде представљају велики изазов, наводи се у извештају.

Естонија и Румунија су, међутим, имале неочекивано добре резултате. Ове земље се могу похвалити приступачнијим начином живота, као и сјајном природом и богатом културом. Осим тога, Естонија и Румунија су направиле значајна улагања у технологију, укључујући врхунску инфраструктуру за брзи интернет.

Као и друге источноевропске земље које су рангиране у првих 20 - Мађарска, Летонија и Чешка - могу се похвалити релативно ниским трошковима живота у поређењу са западном Европом.

Једина неевропска дестинација која је ушла у првих 10 је Канада, која се налази на 8. месту.

А најбоље место је...

Најбоље место на које можете да одете и будете дигитални номад, према извештају је: Шпанија. Неколико фактора је довело до врха, укључујући нове законе који имају за циљ јачање предузетничког екосистема у земљи, нулто опорезивање страних прихода, приступачност, доступност брзог интернета и окружење идеално за технологију и иновације.

Међу осталим квалитетима који су Шпанији и Холандији дали предност, поред високог квалитета живота, била је и чињеница да они власницима дигиталних номадских виза нуде пут до сталног боравка, који се на крају може претворити у држављанство.

Високи трошкови виза и потребни нивои плата значе да региони као што су Блиски исток, укључујући Дубаи, Абу Даби, и Кариби, нису рангирани тако високо на листи. На последњем месту су Антигва и Барбуда, Аруба и Гренада. Све у свему, Европа чини 35 одсто свих дигиталних номадских виза које су тренутно у понуди, показује извештај, док Америка чини 38 одсто, а Африка само 8 одсто.

Према извештају, скоро 60 одсто виза за рад на даљину не зависи од националности или струке. Примећено је и да, иако су већина дигиталних номада држављани земаља Глобалног севера, све већи број долази из земаља са слабијим пасошима. Ови појединци користе програме дигиталних номада за стицање сталног боравка и држављанства у земљама са јачим пасошима, чиме значајно побољшавају своју глобалну мобилност.

 

Ово је 15 најбољих дестинација за рад на даљину, од последње ка првој:

Малезија

Летонија

Чешка

Тајван

Немачка

Француска

Мађарска

Канада

Португалија

Малта

Румунија

Естонија

Норвешка

Холандија

Шпанија

Дневник/ Блумберг

Пише:
Пошаљите коментар
КАКО ДО МАЊЕ СТРЕСА НА ПОСЛУ? Истраживања показују да рад од куће има здравствених предности

КАКО ДО МАЊЕ СТРЕСА НА ПОСЛУ? Истраживања показују да рад од куће има здравствених предности

17.02.2024. 21:05 21:06