ПОЉЕ ДИВЉИХ ОРХИДЕЈА У СРЦУ СРБИЈЕ: Прелепа Овчарско-кабларска клисура је уточиште за биљке које су успеле да преживе чак и ледено доба, на њеном подручју регистровано чак 26 различитих врста овог цвета (ФОТО)
ЧАЧАК: Овчарско - кабларска клисура је природни бисер западне Србије, која захваљујући разноврсној вегетацији и бројним животињским врстама представља прави музеј у природи.
У њој расту дивље орхидеје а станиште је и строго заштићених животињских врста. Овчарско - кабларска клисура је под заштитом државе као предео изузетних одлика прве категорије о којој се стара Туристичка организација Чачка.
- Укљештена између Овчара и Каблара кроз коју Западна Морава меандрира на најнеобичније начине Овчарско - кабларска клисура је станиште јединственог биљног и животињског света коме ни ледено доба није могло наудити. Она је специфичан рефугијум, односно уточиште за многе врсте које су овде у недрима клисуре успеле да преживе ледено доба и ми овде имамо реликтне врсте које су некада биле широко распрострањене а данас су сачуване на много мањим просторима у оваквим пределима каква је Овчарско - кабларска клисура”, каже за РИНУ Горан Николић из ТО Чачка.
Због свог правца кретања који је примарно исток - запад Овчарско - кабларска клисура је била погодна да спречи продор велике хладноће, па не чуди што се у њој и данас могу наћи бројне ендемске врсте попут дивљих орхидеја и звончаца.
- Овде у нашој клисури до сада је регистровано 26 различитих врста орхидеја и једна врста ендријантуса, ми смо га назвали кабларски звончић или звончац који расте у једној стени у литицама Каблара, између два камена тунела на траси старе железничке пруге, на свега два километра квадратна и то око 2.000 јединки и то је једино станиште те врсте,”, истиче Николић.
На пет хиљада хектара предела изузетних одлика првог степена заштите живи велики број строго заштићених и заштићених врста кичмењака, водоземаца, риба и птица.
- Туристуичка организација Чачка као управљач заштићеног подручја спроводи мониторинг живог света клисуре па тако и птица. Има неколико програма који се одвијају што се тиче праћења популација птица. Оно што се стално ради је зимски попис птица водених станишта који се спроводи сваког јануара а периодично се у зависности од програма управљања спроводе неке друге врсте мониторинга током сезона, најчешће је то у перодима јесење или пролећне сеобе”, рекао је Николић.
А само део овог блага може се видети у Природњачком центру у Овчар Бањи који је однедавно постао средиште љубитеља природе, али и место где се много тога може научити.
Све те врсте које су изложене су у одређеном степену заштите, значи да су строго заштићене или заштићене и тренутно су само изложени кичмењаци. Изложено је 76 врста, а то је само део кичмењака који су присутни на овом подручју.
- Примера ради, изложено је само 10 врста риба а ми имамо од почетка истраживања регистровано 34 врсте”, објаснила је Зорица Вјетровић Срећковић из ТО Чачка.
Створитељевом руком украшена Овчарско - кабларска клисура у Србији је сигурно јединствено место, а да би остала оваква непромењена, отета од леденог доба на свима нама је да је сачувамо и за будуће генерације.
РИНА