"ПОРЕЗ НА БОГАТЕ" У НОВОМ САДУ И ОКОЛИНИ ПЛАЋА 6 ХИЉАДА ЉУДИ Ево којим занимањима се баве они који имају "најдебље коверте"
Такозвани „порез на богате”, то јест на оне који дебело зарађују, за 2023. годину пријавило је 29.667 грађана, саопштила је Пореска управа Србије (ПУ).
Порезници наводе да су обавезу пријављивања овог пореза имали грађани који су лане на име дохотка примили више од 4,26 милиона динара, односно од троструке просечне годишње плате у Србији.
Чак 69 одсто из ове групе су обвезници са територије коју покрива Одсек за координацију пореске контроле Београд, од чега је три одсто страних држављана.
Пореска управа не саопштава податке по општинама и градовима, а како је за „Дневник” појашњено у ПУ, одсек за координацију пореске контроле Нови Сад, осим највећег војвођанског града, покрива и општине Бачка Паланка, Бачки Петровац, Србобран, Врбас, Жабаљ и Тител.
Најчешћа пријављивана занимања су менаџер, директор, инжењер, економиста и правник.
Од укупног броја пореских обвезника, 90 одсто су мушкарци.
Из Пореске управе подсећају да се другу годину заредом годишњи порез на доходак грађана обрачунава и плаћа по систему самоопорезивања, уместо по решењу пореског органа, уз понуђену унапред попуњену пореску пријаву од стране ПУ. Додају да оваква пракса пореским обвезницима знатно олакшава попуњавање и подношење пореске пријаве и смањује трошкове администрирања. Пореске пријаве се подносе искључиво у електронском облику, преко портала Пореске управе еПорези, на Обрасцу PP ГПДГ.
Гранични износ, који је ове године био 4,26 милиона динара, расте из године у годину, па је тако у 2022. износио 3.719.376 динара, а годину раније 3.268.224 динара.
Имајући у воду лањске податке, изгледа да се број људи с високим примањима смањује, али и да су им коверте дебље. Наиме, Пореска управа Србије примила је прошле године 29.810 пријава за утврђивање годишњег пореза на доходак грађана за 2022. годину. Пријављени приходи за првих сто подносилаца пореских пријава са највећим исказаним приходима кретали су се 2022. у распону од 100 до 800 милиона динара.
Д. У.