ЗА „МОРЕ“ У ВЛАСТИТОМ ДВОРИШТУ потребно и до 25.000 евра! Осим „стартних“, ту су и текући ТРОШКОВИ Ничу и први БАЗЕНИ на крововима зграда
Чак и када температуре напољу нису овако паклене и када се освежење тражи и у чаши воде, много је више оних би летовање на мору, ма како егзотична била дестинација, увек мењали за базен у сопственом дворишту. Ако ништа друго, ова друга опција је трајнија.
Али, колико кошта то задовољство свакодневног летњег зарањања у „сопствене воде“?
У најкраћем, мање од два породична летовања на Балију, а за колико мање објаснили су из две фирме које се баве уградњом базена.
Можда то неком чудно звучи али базени нису луксуз, због чега се на њих ни не плаћа порез. Све су популарнији а биће због климатских примена још више, показује ова година која по потражњи подсећа на оне рекордне из времена короне – каже за 24седам Славица Голијан, менаџер продаје из београдска фирме „Термопул“.
А распон за комфор брчкања у свом базену је велики и иде од 10.000 до 25.000 евра, зависно од тога да ли се жели „брзи“ монтажни базен или зидани са мозаиком, чије постављање требају недеље.
Најчешћа димензија за коју се клијенти одлучују је 8 пута 4 метра, и то је у монтажној варијанти 10.000 до 12.000. Ако се ради од бетонских блокова, обложено лајнером, то је 18.000 а за зидани базен обложен мозаиком, потребно је издвојити 20.000 до 25.000 евра. У свим варијантама говоримо о основној опреми, са филтрацијом и расветом, објашњава Голијан.
Трошкови
Славица Голијан наводи и неке трошкове на које се обично не мисли када се машта о базену а на које би будући власници морали да буду спремни.
Базени у принципу остају напуњени и зими, ради статике а да се поново спреме за нову сезону потребно је од 70 евра до 400 евра, зависи од димензије базена. Такође, потребно је и одржавање и због тога се људи више одлучују за базене са лајнером него мозаиком, јер много је јефтиније променити лајнер након пет или десет година него мозаик, напомиње.
Као објашњавају у јагодинској фирми „Хидротерм“, половина крајње цене отпада на грађевинске радове а половина на базен и опрему.
То значи да се, у крајњем случају, може проћи и нешто јефтиније ако се ископ ради у сопственој режији мада то стручњаци не препоручују, као ни изведбу без детаљног плана.
Код њих се модел „Гре класик“, димензија 6,1x3,75x1,2m може добити за 5.800 евра али „стандардни“ укопани 8x4 од бетонских блокова је око 18.000 евра а полиестерски у истим димензијама 20.000 евра.
Ту су грађевински радови око 7.000 евра а остатак је базен и опрема. Треба имати у виду и да када је базен у преливној варијанти и то је 30% до 40% скупље него у скимерској, кажу из „Хидротерма“.
На зградама купање и даље реткост
За разлику од дворишних, базени у (односно на) зградама су и даље ретки.
У последње време има и тога, у неким ексклузивним стамбеним комплексима али то је и даље реткост. Додуше ни наши статичари нису одушевљени идејом да базен буде на спрату, а и код нас је све чешће да имућнија клијентела гради куче на ободу града а ту већ боље стоји базен у дворишту, напомиње Голијан.
У врху понуде су укопани базени обложени мозаиком, који иду од 25.000 евра па навише – у основној варијанти.
Имате мозаик који кошта, 1.500 динара квадратни мета а имате и оне који коштају 100 евра. На то може доћи опрема за аутоматско дозирање, што је 2.500-3.000 евра, па слана вода још 3.000-4.000 евра… Али када, рецимо, имате топлотну пумпу можете сезону купања продужити од марта до октобра, напомиње Славица Голијан.
Дневник/24седам