(ФОТО) ПРЕМИЈЕР МИЛОШ ВУЧЕВИЋ ОТВОРИО ЛЕТЊУ ШКОЛУ МАШИНСКОГ УЧЕЊА Србија је центар изврсности у развоју вештачке интелигенције; Настављамо улагања у ИТ сектор
Источноевропска летња школа машинског учења (ЕЕМЛ) отворена је у Научно-технолошком парку у Новом Саду и трајаће до 20. јула.
Током шест дана интензивне обуке, светски научници и млади истраживачи из 24 земље света ће кроз занимљива предавања и пажљиво осмишљене радионице, истраживати најновије трендове, технике и алате који обликују будућност вештачке интелигенције. Отварању су присуствовали председник Владе Србије Милош Вучевић, министарка науке, технолошког развоја и иновација Јелена Беговић, председница Покрајинске владе Маја Гојковић, председник Скупштине АПВ Балинт Јухас, покрајински секретар за високо образовање и научноистраживачку делатност проф. др Бранко Маркоски и градоначелник Новог Сада Милан Ђурић.
Отворивши Летњу школу Вучевић је рекао да Србија је центар изврсности у развоју вештачке интелигенције, и то и данас доказују Институт за вештачку интелигенцију Србије и Факултет техничких наука Нови Сад.
- Влада Србије је 2020. године донела стратегију о развоју вештачке интелигенције и разумела неопходност улагања у ту област - подсетио је Вучевић. - Тиме је тада препознала и разумела неопходност да се с њом влада. Србија има компаративне предности, пре свега у јачању ИТ сектора, а улагањем у младе стручњаке, стручни кадар, институције остварујемо базу за даљи развој. Доношење те стратегије је очигледно дало резултате. У овом тренутку је у Србији у току јавна расправа о новој стратегији, како бисмо се ухватили у коштац с оним што нас чека још храбрије и смелије.
Вучевић је истакао да вештачка интелигенција није корисно само за науку, већ и за остале научне гране, као што је медицина, пољопривреда, саобраћај, војна индустрија.
- Молим вас да не занемарите оно што део људи очекује, а то је питање етничке примене вештачке интелигенције - поручио је Вучевић. - То је нешто што мора бити директно инкопрорирано за развој науке. Ова предност не сме да буде злоупотребљена. Она мора да буде на корист човечанства и науке. Нажалост сви смо сведоци, не само у погледу вештачке интелигенције, да нешто што је добро осмишљено, има покушаја и дешава се њена злоупотреба. И сам сам био пре пар дана мета злоупотребе вештачке интелигенције. Због тога очекујем од Владе да радимо на дефинисању законске регулативе о етничким принципима коришћења вештачке интелигенције, истовремено не спутавајући развој.
Према Вучевићевим речима развој вештачке интелигенције је у тесној вези са другим областима, попут произвоње електричне енергије, која постаје изазов.
С. К-ч