УЖАСИ ОНЛАЈН ДЕЈТИНГА: НОВЕ ГЕНЕРАЦИЈЕ СВЕ ВИШЕ ЖАЛЕ ЗА ВРЕМЕНОМ ПРЕ МОБИЛНИХ ТЕЛЕФОНА Некада си могао да приђеш уживо особи која ти се допада
У другој сезони серије "Секс и град", Миранда – једна од главних јунакиња које истражују сексуалне авантуре у великом граду – бива позвана на састанак у лифту. Мушкарац који је позива је недавно разведени отац са иритантним сином. Њихов однос не завршава добро. Међутим, ова епизода је код Шанаја, 23-годишње девојке из Калифорније и припаднице генерације З која поново популаризује ову серију, изазвала осећај зависти.
„Желела бих да сам живела у Њујорку у то време“, рекла ми је касније. Посебно када су људи прилазили једни другима уживо. „Претпостављам да тада није било друштвених мрежа, па си, ако би видео некога ко ти се допада, једноставно морао да му приђеш и нешто кажеш“, додаје она.
Данас већина романтичних веза започиње преко телефона. У последњих десет година, online упознавање је постало доминантан начин за проналажење партнера. Према истраживању Pew Research Центра, у САД-у три од десет одраслих особа су користиле апликације за упознавање; у 2022. години, 45% Американаца који су били сами и тражили партнера користило је online платформе за упознавање. У Великој Британији, 11% одраслих корисника интернета посетило је неки online сервис за упознавање у мају 2023. године, према извештају Офцома.
Ипак, као и Шанаја, многи чезну за временима пре појаве апликација за упознавање. Бројни су чланци, есеји и вирални постови пуни суза о замору од апликација за упознавање. Притужбе су многе: превише је ботова, превараната и узнемиравача; људи не изгледају као на својим сликама, не знају да воде разговор, или једноставно нестану. Корисници тврде да су популарни профили ефективно закључани иза paywalla, а апстрактна природа екрана подстиче лоше понашање и нереална очекивања – зашто губити време упознавајући некога ко је "само ОК" када можда постоји неко савршен на само неколико потеза прстом даље?
Због тога расте интересовање за алтернативне начине упознавања. Брзи састанци поново постају популарни. Саме апликације нуде прилике за упознавање уживо. А ту је и спонтанији начин упознавања – видети особу која ти се допада и позвати је на састанак.
Међутим, након година дигиталног удварања, како се људи заиста осећају у вези са позивањем на састанак уживо? На форумима за савете о везама, неки корисници изражавају нелагоду при позивању уживо. Неки брину да је генерација З заборавила како да флертује. Други се плаше да ће деловати језиво ако приђу некоме.
Чак и Шанаја, која жуди за директнијим приступом као у серији "Секс и град", каже да би се осећала "чудно" ако би је неко позвао на састанак уживо.
„Вероватно бих рекла не јер је то тако ретко“, каже она.
Генерација З изгледа амбивалентније према приступу лицем у лице, углавном зато што то више није норма. Прешес, 20 година, каже да би волела да је неко позове, али се слаже да то једноставно није уобичајено. „Имам осећај да су многи људи изгубили вештину разговора уживо“, каже она.
Прешес такође има бриге око личне сигурности. „Видим пуно лудих ствари на друштвеним мрежама“, каже она.
Такође кажу да је приступање некоме иза екрана мање застрашујуће. Углавном, Сханае каже, њени вршњаци прво проналазе начине да разговарају online: „Обично, када се људи упознају, траже Инстаграм или број телефона. Мислим да је Snapchat сада помало застарео, али некада је био популарнији.“
То што су нам телефони донекле атрофирали друштвене мишиће није велико изненађење. Али др Мајкл Росенфелд, професор социологије на Станфорд универзитету, каже да постоји много већи проблем. „Ми смо у рецесији упознавања“, каже он.
Према Росенфелдовим подацима, данас у САД-у има око 60 милиона самих одраслих особа, у поређењу са 47 милиона у 2017. години. Ипак, каже он, „сви начини упознавања су у паду“. Ово укључује online упознавање, као и упознавање у баровима и ресторанима, или преко пријатеља и породице.
Он велики део ове романтичне рецесије приписује пандемији, која је створила нове и застрашујуће баријере за упознавање, и одузела је лежерност и узбуђење које су потребни да би забављање било забавно.
„Шта може бити штетније за људске изгледе за везе и упознавање од страха да би било каква физичка блискост, чак и само разговор са другом особом лицем у лице, могла да убије вас или вашу баку?“ каже он.