МИНИСТАР МАЛИ КАЖЕ ДА ЈЕ ЛИТИЈУМ ОГРОМНА ШАНСА: „Од нас зависи да ли ћемо да искористимо прилику“
БЕОГРАД: Министар финансија Синиша Мали изјавио је данас да је литијум важан јер без њега нема ни мобилних телефона ни електричних аутомобила и да када се говори о литијуму у Србији не говори се само о руднику већ о целом ланцу вредности, који укључује отварање фабрике батерија и фабрике електричних возила, што би годишње доносило 10 до 12 милијарди евра.
"Тај ланац би практично доносио 16 одсто БДП-а", рекао је он за Јутарњи дневник РТС-а.
Додао је да од нас зависи да ли ћемо да искористимо прилику коју имамо и навео да се отвара дискусија о позитивним и негативним странама, те да ће еколошки стандарди бити приоритет.
Мали је истакао да се ради о огромној шанси за развој, можда највећој коју имамо и истакао да је он важан као што је половином прошлог века била важна нафта.
"Замислите да Саудијска Арабија или Емирати нису искористили тај потенцијал, који се звао нафта, где би они данас били", указао је он.
Говорећи о одлуци Извршног одбора Међународног монетарног фонда о успешном завршетку треће ревизије стендбај аранжмана са Србијом, истакао је да је да је ово веома важна и лепа вест за грађане и додао да је Србија сваки циљ који је постављен у аранжману испунила.
"Битно је да ММФ даје мишљење да смо на правом путу. Можда дођемо до 3,8 одсто раста, можда и до 4,0 одсто раста. То је успех када гледамо дешавања и изазове у свету", истакао је Мали.
Напоменуо је да Србија има рекордно малу незапосленост и рекордну запосленост у Србији, да је НБС купила још пет тона злата, тако да сада имамо 46 тона злата, а да на рачуну има 700 милијарди динара.
"Водимо рачуна о сваком динару, улажемо у путеве и пруге. Добро је да то примећује ММФ. Објективно се сагледавају ствари. Има доста изазова у свету, глобалних. Ми смо спремни да ако буде криза да можемо да реагујемо", рекао је Мали.
Прокоментарисао је вест да 10 топлана у Србији уводи обновљиве изворе енергије.
"Водимо рачуна о обичним грађанима. Замислите да се Богатић уместо котларнице повеже на геотермалне изворе. Имате одмах чистији ваздух. Ситне ствари показују како бринемо о људима, али и крупни пројекти које радимо", рекао је он.