Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

КО ЈЕ ЖАН-ЛИМ МЕЛАНШОН? Сматрају га присталицом Путина, Француску би да повуче из НАТО, А ЕВО ШТА ЈЕ РЕКАО О СРБИЈИ

08.07.2024. 16:31 16:38
Пише:
Фото: Youtube printscreen/ JEAN-LUC MÉLENCHON

Жан-Лик Меланшон најистакнутија је а уједно и најконтроверзнија фигура коалиције Нови народни фронт (НФП) и потенцијално нови француски премијер.

Актуелни премијер Габријел Атал поднео је оставку након другог круга парламентарних избора у Француској, али ју је председник Емануел Макрон одбио, молећи га да остане за сада "да обезбеди стабилност у земљии", пренео је CNN позивајући се на изворе из Јелисејске палате.

Није још познато ни кога ће НФП номиновати за свог премијера - како пише CNN свака странка је славила резултате одвојено уместо заједно. У изненађујућим резултатима избора, НФП је освојио 182 места у Народној скупштини, а ране пројекције говоре да ће добити 172-210 места у Народној скупштини, што је и даље испод прага апсолутне већине од 289. Макронова центристичка алијанса Ансамбл освојила је 163 места, док су крајње десничарски Национални скуп (РН) Марин Ле Пен и савезници добили 143.

НФП чини неколико партија – крајње лева Непокорена Француска, умеренији Социјалисти, Еколози, Француска комунистичка партија, централно-леви Плас Публика (Јавни трг) и друге мање. Оформио се свега неколико дана након што је Макрон расписао ванредне изборе, након пораза од РН на националним изборима за Европски парламент у јуну.

Меланшонова Непокорена Француска, највећа појединачна партија победничке коалиције, у недељу је добила 74 места, испред Социјалиста са 59.

Јеан-Луц Melenchon, the леадер оф фар-лефт Франце Unbowed, спеакс афтер пројецтионс showed the left-wing New Популар Фронт цоалитион он цоурсе то win the мост сеатс ин Франце’с легислативе елецтион.



Оур ливе блог ис фрее то реад: https://t.co/Q3vQH125RE pic.twitter.com/OiL2Fvsbo8

Како пише “Блумберг”, Меланшону није требало дуго да уграби тренутак након што су излазне анкете показале да је НФП на путу за “шокантну победу”. Пре него што су други лидери алијансе успели да дођу до речи, Меланшон је заузео централно место на скупу присталица, захтевајући да га позову да управља земљом. Такође је објавио да се НФП неће бавити “комбинацијама” и да ће одбити преговоре са другим групама.

"НФП ће имплементирати свој програм. Ништа сем свог програма. Читав свој програм" рекао је Меланшон присталицама у недељу.

Меланшон је рекао својим присталицама да им је “веома одахнуло”.

"Видите, овако или онако, вечерас нам је дозвољено да урадимо нешто у што смо, морамо признати, сумњали, да волимо нашу земљу" рекао је Меланшон, како је пренео BBC, захваљујући француском народу “који увек држи главу високо” на њиховом “тврдоглавом стрпљењу”.

Ко је Жан-Лик Меланшон?

Како пише “Блумберг”, 72-годишњи лидер Непокорене Француске присталица је бившег венецуеланског лидера Уга Чавеза и кубанског Фидела Кастра. “Фигаро” га је описао као “француског Чавеза”.

Познат по ватреним говорима пуним хумора и беса, Меланшон често говори о злу “екстремних тржишта која трансформишу патњу и беду у злато и новац”. У прошлости је алудирао на Француску као на земљу “са огромним богатством које је лоше распоређено”.

Син поштанског службеника и учитељице шпанског и италијанског порекла који су емигрирали у Француски Алжир на прелазу у нови век, Меланшон је рођен у Тангеру у данашњем Мароку кад је био међународна зона. У Француску се преселио кад је имао 11 година, студирао је филозофију и радио разне послове, попут новинара и лектора.

Прикључио се Социјалистичкој партији 1976, кад је имао 25 година, и биран је на различите регионалне, националне и европске законодавне позиције. Био је заменик шефа региона Есон, јужно од Париза, од ’98-2004, те нижи министар у Министарству образовања од 2000-2002. Са социјалистима је “раскрстио” 2008, наводећи да је партија постала превише пријатељски оријентисана према бизнису. Непокорену Француску основао је 2016, а 2022. се кандидовао за председника – по трећи пут.

Сада је поново постао сила на коју треба рачунати. Чак и ако алијанса чији је његова партија део нема довољно гласова да управља сама, вероватно ће захтевати нова обећања потрошње од Макрона како би оформили нову администрацију.

Контроверзе

Меланшон често критикује медије и тражио је од својих присталица да снимају новинаре. Магазин “Експрес” је назвао “фашистичким”.

У једном инциденту из 2018, кад му је новинарка Вероник Горел поставила питање у вези истраге о корупцији, он је исмевао њен нагласак и рекао да она “прича бесмислице”. Снимак је постао виралан, а Меланшон се касније извинио тврдећи да је новинарка исмевала њега. Три године касније проглашен је кривим за јавну клевету након што је новинара “Монда” назвао реформисаним убицом и музом ЦИА на свом блогу у новембру 2016. Често критикује Немачку и њену политику што доводи до свађа са “Шпиглом” који га је уназад називао “демагогом” и “мрзитељем Немачке”.

 

Меланшонове три председничке кампање уназад биле су оптерећене оптужбама за антисемитизам. Он је 2014. критиковао Представнички савет француских Јевреја (ЦРИФ), наводећи да је “Француска супротност агресивним заједницама које држе предавања остатку земље” и да “не верујемо да је било који народ супериорнији од другог” - што су критичари видели као аулзију на Јевреје као “изабрани народ”. А 2020. је рекао да “не зна да ли је Исус био на крсту али очигледно су га тамо ставили његови сопствени људи”. Ово је осудио Центар Визентал.

Иако се Меланшон не сматра теоретичарем завере, понекад је подржавао антисемитске теорије завере њиховим умањивањем или правдањем оних који их објављују. Тако је у јуну 2021. предвидео да ће се у последњој недељи председничке кампање 2022. догодити “озбиљан инцидент или убиство” које ће се искористити да се “упре прст на муслимане и измисли грађански рат”.

Меланшон о Србији, Русији, Украјини, Блиском истоку и НАТО

Иницијално је подржавао руску анексију Крима 2014, наводећи да су “кримске луке кључне за руску безбедност”, да Русија предузима “заштитне мере”, као и да је Украјина била под утицајем неонациста. Док је критиковао руску инвазију на Украјину 2022, кривицу за избијање сукоба је бацио на “све веће приближавање НАТО (руским) границама” и противио се испорукама оружја Кијеву.

Неки медији су га прозивали да гаји симпатије према руском председнику Владимиру Путину. Тако је новинар Николас Ина рекао да је Меланшон “на левој страни политичког спектра али је заговорник лидера Кремља”. Сам Меланшон је исмевао такве оптужбе, наводећи да је мало вероватно да би “еко-социјалиста” подржавао Путина.

Такође је снажна присталица Палестинске државе а критичар Израела којег сматра “колонијалном државом”.

Он жели да се Француска повуче из НАТО и заговара “одвојену”, пацифистичку Француску. Супротставља се концепту уједињене европске армије.

Што се тиче Србије, он је у новембру 2018. рекао да су у Непокореној Француској увређени и жалосни због одсуства поштовања према српском народу на обележавању стогодишњице од завршетка Првог светског рата у Паризу. Меланшон је тада истакао да тај покрет потврђује "пријатељство, приврженост и братство са српским народом".

"Увређени смо и жалосни одсуством поштовања према српском народу" рекао је он у интервјуу за “Данас”.

Нагласио је да је "време да се Европа подсети" да је Србија уз огромне жртве дала огроман допринос ослобођању Европе у Великом рату. Навео је да је Србија изгубила четвртину свог становништва и да је то ''највећи проценат жртава свих учесница тог рата''.

"Ви сте били први који сте дигли главу пред нацистима, са мартовским демонстрацијама 1941. у Београду, са првим отпором који је организовао Драгољуб Михаиловић у западној Србији, са масовним учешћем у Титовим партизанским јединицима" рекао је Меланшон 2018.

Он је prеthodno такође истицао да је ''независност Косова противзаконит акт''.

(Kurir.rs/Блиц/Пренео: А.Н.)

Пише:
Пошаљите коментар