ТЕОДОРА ШИКЛОШИЋ ДОБИТНИЦА НАГРАДЕ УНИВЕРЗИТЕТА У НОВОМ САДУ ЗА НАУЧНОИСТРАЖИВАЧКИ РАД Неке академске вредности ипак се цене у друштву
ЗРЕЊАНИН: Студенткиња завршне године студија енглеског и немачког језика на Филозофском факултету Теодора Шиклошић из Зрењанина, овогодишња је добитница награде Универзитета у Новом Саду за први научноистраживачки рад чији је наслов, „Медијска слика жена и улога англицизама на насловницама женских часописа”, а под менторством професорице Јелене Клеут.
Теодора је у раду анализирала начин на који су представљене жене на насловницама женских часописа, српских и страних, и шта се изгледом тих насловница поручује, као и коју улогу имају англицизми у маркетиншкој стратегији.
– Закључак мог награђеног рада је да је медијска слика жена често наметнута као неки узор који би све требало да опонашају и који има улогу да привуче пажњу, а који притом приказује жене као објекте, што се може, између осталог, закључити јер многе жене на насловницама и унутар часописа не могу да се идентификују. Дакле, не приказују се као особе, већ њихов изглед или достигнућа. Друге стратегије манипулација садржајем укључују привлачне визуале и упадљиве наслове, како би се истакли „хитност” и „битност” одређених трендова које часописи промовишу и како би се подстакла њихова куповина – објашњава Теодора Шиклошић.
Улога англицизама, додаје она, такође је једна од маркетиншких тактика која истиче актуелне, светске трендове и употребом страних израза чини их да изгледају „професионалније” и „отменије”, што би требало да остави такав утисак на читаоце. Уместо тога, само делују извештачено и управо као да намећу те трендове.
– С обзиром на то да проучавање англицизама спада у сферу којом се бавим, имала сам жељу да пишем о томе, али поред тога има толико важних тема које могу да се повежу са језиком и манипулацијом језичким средствима, као што је и медијска слика жена. Убудуће бих, поред лингвистичких тема, волела да пишем и о другим друштвеним проблемима, који се тичу перцепције жена у друштву, али и других. Поготово јер је то једна горућа и увек актуелна тема, која се изнова јавља и тешко решава, те је битно говорити и ширити свест о томе колико је важно стварати критичко мишљење и не дозволити да интернет и медији манипулишу нама – истиче Теодора.
Последње признање, за које каже да јој је најдраже, али и оно за ученицу генерације Зрењанинске гимназије, као и сва остала признања и награде, Теодори су важна.
– Признања не значе само да је неко препознао мој труд, рад и квалитет мог рада, већ да се неке академске вредности ипак цене у друштву. Иако често имам утисак да је образовање толико деградирано и да се овде генерално не цени, многа признања мог труда на факултету, а поготово професори у Зрењанинској гимназији, показали су ми да није увек и свугде тако, односно да има оних који то цене. Додуше, мислим да је пут до успеха један заиста трновит пут и да често труд не буде ни препознат, али најбитније је не одустајати од својих циљева и увек се надати и ићи даље. Једном мора да успе. Само је битно да у самом том процесу не изгубимо и себе и своје принципе, јер нисам сигурна да је вредно тога. Још у средњој школи су ме научили да ко тражи, даће му се, и зато треба константно трагати за новим сазнањима, конкурисати редом за све курсеве, стипендије и размене, и негде ћете се пронаћи и неко ће вас препознати, а тиме и ваш рад - сигурна је Теодора Шиклошић.
Ж. Балабан