ПАРАСТОС СТРАДАЛИМА У КОРИДОРУ 92 Молитвеном чину у ЦРКВИ МАРИЈЕ МАГДАЛИНЕ НА БАНСТОЛУ проприсуствовало је тридесетак бораца и чланова породица
Парастос жртвама операције Коридор живота, којом је 1992. године пробијена блокада Републике Српске и Републике Српске Крајине, одржан је данас у цркви Марије Магдалине на Банстолу, у Сремским Карловцима.
Молитвеном чину који је служио старешина храма протонамесник Синиша Хрвачевић, проприсуствовало је тридесетак бораца и чланова породица. Ово је друга година заредом да су се некадашњи борци, учесници те акције састали у том храму, првом у Српској православној цркви посвећеној жртвама хрватске акције Олуја, како би се присетили страдалих као и догађаја кроз које су прошли пре 32 године.
- Те давне 1992. године ми смо несебично, не жалећи себе и своје животе кренули у неизвесност, у борбу на живот и смрт, са жељом да отворимо пут живота, пут за спас српског, али и других народа опкољених у Крајинама - рекао је један од бораца, тадашњи командир чете и садашњи аутор књиге „Чета Банија у операцији Коридор 92“ Милан Карапанџа. - Било је или херојски погинути или у обручу тихо умрети. Треба рећи да смо сви ми били само добровољци и да нас нико није приморао да се упутимо у борбу чији исход је био неизвестан. Часно и поштено смо одрадили свој задатак уз велике жртве и страдања те са поносом можемо рећи „Ми смо успели“. Највећа слава и част припада онима који су у тој борби на олтар отаџбине положоли животе.
По Карапанџиним речима, према незваничним подацима у оба коридора погинуло је 55 бораца, али то није коначна цифра.
Он је изнео имена 29 страдалих и напоменуо да је потребно оформити одбор или удружење који би се старали о томе да се свеке године обележава дан пробоја коридора и евоцирају сећања на жртве. Навео је да је врло важно комплетирати списак погинулих како би се њихова имена помињала на парастосима.
Текст и фото: З. Мл.