КРЕНУЛА 14. МЕЂУНАРОДНА РЕГАТА „ВОДЕ ВОЈВОДИНЕ“ Од Старе Кањиже па малко наниже...
Око 90 пловила са преко 250 чланова посаде започело је јутрос 14. по реду међународну Регату Воде Војводине која ће ове године трајати до 29. јуна.
Упркос огромној врућини регаташи су на пристаништу у близини чарде „Лиман“ у Новом Саду, са нестрпљењем чекали почетак пловидбе која ће их овог пута водити једним делом Дунава и Тисе, али највећи део трасе регата ће пловити каналским системом ДТД кроз Бачку и Банат.
Према речима Милана Његомира из „Вода Војводине“, регата ће се из Новог Сада прво запутити у Бабатово што ће захтевати цеолодневну вожњу, затим следи Бечеј, Србобран, Руски Крстур и Богојево где ће се регата поново вратити на Дунав и запутити се преко Бачке Паланке ка Новом Саду где ће 29. јуна на Штранду бити истовремено обележени Дан Дунава и завршетак Регате „Воде Војводине“.
-Поносни смо што и ове године међу регаташима има и педесеторо деце за коју је ово прави начин да се упознају са Војводином и уживају у природи и животу у природи што је нешто што нам свима недостаје – рекао је Његомир и додао да је један од циљева регате промовисање речног транспорта и за терет и за путнике.
И ове године су „Воде Војводине“ у сарадњи са Факултетом техничких наука организовали наградни конкурс за заштитини знак овогодишње регате. На тему пловидбе, рибарства и очувања рибљег фонда у каналима ДТД, најбоље је одговорила студенткиња ФТН-а, Драгана Илић којој за идеју и одабрано решење следи награда од 120 хиљада динара.
Он је навео и да су високи водостаји Дунава и Тисе делимично изменили динамику пловидбе, али да су сви регаташи једногласно прихватили те мале измене.
Међународни карактер регате дала су пловила која су у Нови Сад стигла из Словеније, Хрватске и Аустрије, а многи од њих су сада већ редовни учесници.
-Нисам био само на првој регати „Воде Војводине“ јер тада још нисам ни знао да се одржава, али од друге сам сваки пут овде и верујте ми, иако још није ни почела ова регата, већ размишљам и планирам долазак и следеће године – каже Бранислав Теофиловић из Вуковара.
Регаташима је мирну пловидбу пожелео и Милан Радојевић, члан Градског већа за привреду, који је истакао да регата значи много и за Нови Сад и за многа места у Војводини кроз која пролази.
- Ово је прилика да се промовишу наутички и туристички потенцијали Дунава и канала ДТД, а истовремено да се подиже еколошка свест грађана. Драго ми је што ћемо 29. јуна на Штранду дочекати и повратак регаташа који ће моћи да уживају у програму прославе Дана Дунава у чијој организацији учествује и градска управа – рекао је Радојевић.
У местима кроз која ће регата проћи у наредних неколико дана, биће организоване разне активности за учеснике попут такмичења у пецању које ће бити одржано у Србобрану, док ће регата имати и хуманитарни карактер јер ће се у сарадњи са организацијом „Чепом до осмеха“ сакупљати пластични чепови како би се помогло девојчици из Футога.
Н. Перковић