СПРЕЧИТЕ РАЗВОЈ ЛЕГИОНЕЛЕ И КОКСАКИЈА У КЛИМА УРЕЂАЈУ: Можете лако угрозити своје здравље ако ОВО НЕ РАДИТЕ РЕДОВНО
Троје људи урмло је прекјуче у Хрватској од последице заражавања бактеријом легионелом, чији једна од извора могу да буђ и клима уређаји које ових дана услед високих температура, корсити велики број људи.
Температуре само расту и тек нас очекују температурни шокови.
Руку под руку са тиме иде и све чешћа употреба клима уређаја. Међутим, уколико не следите препоруке стручњака, расхлађивање ће имати више штете него користи.
Када су у питању појединачни односно кућни клима уређаји, код њих је најважније следеће: "Морају да се уредно одржавају и редовно чисте- једном годишње. Уколико се не одржава хигијена клима уређаја, задржавају се у њима бактерије, али и супстанце које изазивају алергије па тако постају легло алергена", каже за Блиц жена прим. др Татјана Радосављевић, пулмолог и пнеумофтизиолог и напомиње да су климе и те како корисне током врелих дана, али једино ако се правилно употребљавају што је други услов који сваки власник ових уређаја треба да испуни.
"Треба водити рачуна о разлици између температуре просторије у којој се налази клима уређај и спољне температуре која треба да буде око 10 степени. Уколико је нижа, може доћи до температурног шока услед преласка из хладног у топло што може да изазове прехладе али и погоршање бронхоспазма односно појаву грча бронхија код особа које пате од алергија или хроничне опструктивне болести плућа. Поред тога, те велике температурне разлике не одговарају ни срчаним болесницима", додаје.
Др Татјана Радосављевић напомиње да је неопходно чистити и централне клима уређаје. Ако се чишћење не обавља редовно, то може да потенцијално угрози здравље људи.
"Може се у клима уређајима због тога појавити бактерија легионела, вирус коксаки, као и разни алергени и гљивице, па чишћење ових система за расхлађивање мора да буде још редовније у односу на чишћење оних појединачних", напомиње докторка (бактерија из рода легионела може да изазове легионарску болест која представља тежак облик запаљења плућа док коксаки вируси узрокују широк спектар обољења од благих респираторних инфекција, фебрилног стања, грипозних стања са дигестивним тегобама доменингитиса, перикардитиса и ендокардитиса, хепатитиса и бројних других инфекција).
Докторка каже да су клима уређаји током високих температура велика помоћ- уколико се поштују поменуте препоруке. Са друге стране, врућина може да изузетно смета одређеним групама пацијената, попут срчаних и плућних болесника и беба односно новорођенчади. "Високе температуре код најмлађих могу да изазову дехидратацију па чак и скок телесне температуре", истиче др Радосављевић.
Један од савета за летње врелине које су нас задесиле и пре календарског почетка лета јесте узимање довољних количина воде.
Блиц жена