ОВАКО СУ ОСМАЦИ ОЦЕНИЛИ ТЕСТ ИЗ ИЗБОРНОГ ПРЕДМЕТА Хемија била најлакша, а већина изабрала географију, па се покајала
Данашњи тест из изборног предмета заокружио је овогодишње полагање мале матуре, а судећи према коментарима директора Горана Стевановића из новосадске Основне школе „Јован Поповић”, али и ђака ове осмолетке, задаци из географије били су неочекивано тешки, можда и због тога што се већина осмака у Србији определила за завршни испит управо из ове науке.
– А ево и парадокса: хемија, коју је радило 20 наших ученика, није имала ниједан рачунски задатак отвореног типа и показала се као најлакша – рекао је Горан Стевановић, додавши да је физику, која такође важи за тежак предмет, изабрало само шест ђака. – Из историје, колико чујем, није било изненађења. Што се тиче математике, она је била тежа него на пробном, а српски лакши од друга два теста. Деца су била припремљена. Наши ђаци и иначе имају добре резултате, па су и на пробном тесту опет били изнад републичког просека. Током ова три дана, полагало је 110 ученика, четири ђака из Русије радила су задатке у посебној учионици и имала помоћ преводиоца, а према индивидуалном образовном плану (ИОП) ове године није полагало ниједно дете. С обзиром на велику врућину, имали су релативно добре услове јер су боравили у климатизованим учионицама.
Ученица Иса Бела додаје да се на тесту из географије највише њених вршњака двоумило на питању у којем је требало повезати одређену планину са Јужном Моравом.
– Заокружила сам одговор „српско-македонска маса” и мислим да је тачан – казала је за „Дневник” Иса Бела, додајући да није имала трему, да из српског и математике има по 18 тачних одговора, а да јој је на листи жеља Јовина гимназија.
Њена вршњакиња Мила Богојевић одлучила се за тест из биологије, јер три године одлази на такмичења из овог предмета, који и воли и зна, а судећи по намери да се упише у Јовину гимназију, на природно-математички смер, биће школске другарице и наредне четири године.
– Математика је била тежа него на малој матури prеthodnе четири године, али и на пробном тесту – примећује Мила. – Из српског сам погрешила само у 20. задатку, а из математике имам 18 тачних одговора, пошто сам се тек на крају сетила како да решим последњи задатак и стигла до пола, а онда је звонило.
И Милану Вукасовићу, који ће пробати да се упише на природно-математички смер Исидорине гимназије, такмичења су помогла да изабере предмет, и то физику.
– Мени је тест био лак, а мислим да је то и реална процена – рекао је Милан, додавши да је све било на заокруживање. – Требало ми је седам минута да га урадим, тако да сам чекао да прође првих 45 минута како бих смео да изађем. Српски је био у реду, а погрешио сам на задњем питању. Из математике сам се такође такмичио, па ми је све тачно, али јесте био тежак тест.
Према речима министарке просвете Славице Ђукић Дејановић, прелиминарни резултати показали су да је просечно постигнуће на овогодишњем тесту из српског језика 11,55 поена, што је више него лане, када је било 10,74 бодова.
С. Милачић