„ВОДОВОД” АПЕЛУЈЕ НА ГРАЂАНЕ ЗРЕЊАНИНА Потрошња воде НА МАКСИМУМУ
ЗРЕЊАНИН: Талас тропских врућина који је погодио регион стигао је и у Србију, па у наредним данима метеоролози предвиђају температуре и преко 38 степени Целзијуса.
Слично време најављује се и за крај овог и почетак наредног месеца.
Протеклих дана потрошња воде у Зрењанину и селима бележи максимуме, а системи водоснабдевања непрекидно раде у пуном капацитету, саопштило је ЈКП „Водовод и канализација“. И поред тога, тврде у овом предузећу, водоснабдевање је стабилно и уредно.
„То потврђује чињеница да се током више таласа врућина прошлог лета, када су градови широм региона и Србије имали проблема у водоснабдевању, а понегде и рестрикције, водоснабдевање у нашем граду одвијало без већих проблема“, наводе у „Водоводу и канализацији“.
Да би се постојећи систем водоснабдевања одржао и да би се избегло његово урушавање током најављених тропских врућина, из предузећа апелују на кориснике у граду и селима да воду троше рационално. Нерационалну потрошњу воде, односно заливање зелених и бетонских површина, наводњавање башти и пуњење базена треба избегавати нарочито у „шпицевима“, када је потрошња воде највећа, односно рано ујутру и у периоду између 18 и 22 часа“, додаје се у саопштењу.
Зрењанин, Бечеј и Кикинда у црвеној зони
Институт за јавно здравље Србије „Др Милан Јовановић Батут“ издао је упозорење да у периоду од 19. до 22. јуна постоје услови за појаву топлотног таласа. Топлотни талас се очекује на територијама више округа у Србији, између осталог и средњег Баната.
„Батут“ је најавио да се у наредном периоду врх топлотног таласа очекује 21. јуна у Зрењанину, Бечеју и Кикинди, где ће температуре достићи 38 степени Целзијуса. Ова три града су у табели Института „Батут“ означени црвеном бојом, што значи да ће у њима бити веома опасна временска појава.
Истакнуто је и да само рационална потрошња воде, нарочито у „шпицевима“, омогућује стабилан притисак воде у мрежи и самим тим могућност да је сви корисници, и у објектима индивидуалног и колективног становања, у сваком тренутку имају у довољним количинама и стабилног притиска за задовољење својих потреба. С друге стране, то спречава појаву наглих промена притисака воде у мрежи који доводе до хаварија на њој и до могућих прекида водоснабдевања док се хаварије не санирају.
Текст и фото: Ж. Б.