„ДНЕВНИК“ у посети месној организацији „ПРВА ВОЈВОЂАНСКА БРИГАДА” У овом делу града СТАРИЈИ суграђани највише УЖИВАЈУ путујући; УСКОРО се селе у нову просторију
Месна организација „Прва војвођанска бригада” броји више од 280 чланова, а више од деценије окупља најстарије суграђане у овом делу града.
Иако су се у последњих неколико година често селили из једне у другу просторију успели су да се одрже на броји и да често путују. Последње две године налазе се у месној заједници Житни трг.
- Додељена нам је нова просторија у коју треба да се уселимо у наредном периоду. Међутим, простор је мали и неуслован, видећемо да се обратимо надлежнима за помоћ како би нам пронашли одговарајући простор где би више чланова могло да долази и где би смо могли да наставимо наше активности - рекла је за „Дневник“ Перка Маринковић председница МО „Прва војвођанска бригада“.
Каже да се највише баве организовањем путовања и једнодневних излета. Ове године су боравили у: Врднику, Суботици, а за викенд су посетили Аранђеловац. Одлазе на десет дана у Пролом и Луковску бању по повољнијим ценама.
- Наша месна организација има уговор са Пролом и Луковском бањом. Пензионери имају повољније цене за одлазак у бање и то за десет одсто и могу да плаћају на шест рата. У Пролом бањи је боравило 42 члана. Све је било добро организовано, а у самој бањи пензиоери имају лекарску негу.
На јесен ћемо ићи у Луковску бању. Већ имамо 80 пријављених чланова - казала је Маринковић.
Каже да због немогућности да сви чланови бораве у просторијама у којима се трентуно налазе често о новим активнстима па и о путовањима пензионере обавештавају путем телефона.
- Ако има потребе поразговарамо са неким од чланова и у самој Месној заједници. Покушавамо да помогнемо колико је у нашој моћи. Обилазимо непокретне и болесне и уколико има потребе помажемо и њима – појаснила је Маринковић.
Прошле године је у Месној заједници Житни трг организовано и предавање лекара о карциному који је како вели било веома добро посећено.
– Ми се издржавамо од допунске продаје меда и јаја. Удружење пчелара из Апатина и Сусека су нам уступили мед, а део новца од продаје иде нама. Исти случаје је и са јајима које смо добили из фарме из Темерина – појаснила је она.
Сарађују са МО из Петроварадина, Житног трга, Видовданског насеља, Југовићева и са клубом Косте Шокице.
Хор Удружења пензионера града Новог Сада учествовао је недавно на завршној манифестацији “Недеља кинеског филма” у Новом Саду у Културној станици Еђшег. Организатори фестивала, заједно са Градском управом за социјалну заштиту и дечју заштиту, приредили су занимљив програм за најстарије суграђане. Хор је са својим репертоаром имао запажен успех и од присуних у сали награђен громогласним аплаузом. Осим хора наступили су и најстарији фолклораши, окупљени испред клубова пензионера Града Новог Сада.
Седам њихових чланова је добило пакете солидарне помоћи, док њих 11 иде у бању коју плаћа ПИО Фонд. Проблеми најстаријих суграђана из овог дела Новог Сада слични су онима у другим крајевима града. Поред оних са изузетно ниским примањима ту су и они који тешко долазе до доктора.
- Једна број пензионера има изузетно ниске пензије и болесни су, те су им домови недоступни јер немају чиме да их плате. Посећујемо их и помажемо уколико смо у могућности – каже наша саговорница.
Слађана Аничић Илић