ДЕВОЈЧИЦА ВРИШТАЛА ОД БОЛОВА НА ПЛАЖИ У ГРЧКОЈ Медуза изазвала тешке опекотине; Ако доживите слично, једну ствар никако немојте да радите!
Поред јежева, медузе су једни од становника мора на које се туристи највише жале током летње сезоне, будући да болни сусрет са њима дуго памте.
Нажалост, девојчица стара 4 године, која је са родитељима боравила на плажи у Грчкој, са болом ће се сећати сусрета са медузом.Четворогодишња девојчица задобила је озбиљне опекотине када је, играјући се у мору, дошла у контакт са медузом на плажи Агиос Георгиос Пеласгиас у Фтиотиди. Према речима мајке, дете је вриштало од болова.
Дете вриштало од болова
Том приликом, она и супруг су дошли до детета брзо, након чега су почели да јој указују помоћ. У први мах нису знали због чега је дете зацењено од плакања, односно, да га је опекла медуза.
"Вриштала је од болова и ми смо одмах потрчали до ње не успевајући да схватимо шта се догодило. Уклонили смо остатке пипака и одмах јој дали кортизон", рекла је мајка четворогодишњакиње која јој је у консултацији са педијатром детету дала антихистаминик, а сада користе и кортизонску маст.
Оно што ју је посебно оставило без текста јесте чињеница колико ће времена трајати лечење њене ћерке."Због величине отока, лечење ће трајати најмање шест месеци и за то време мораће да се држи даље од сунца како не би остао ожиљак“, рекла је мајка детета.
Опекотина од медузе се пере искључиво сланом водом
Говорећи за портал ЕРТ, Емануела Воутсина, морски биолог истакла је да је контакт са медузом опасан јер лучи киселину која може изазвати опекотине. Убод медузе изазива јак бол, свраб и кожни осип, сличан опекотинама, због отрова који испушта након контакта са жртвом.
Како је објаснила биолошкиња из Грчке, пипци се морају одмах уклонити са нашег тела, нечим тврдим (нпр. картоном) без додиривања голим рукама, а затим се то подручје опрати морском, а не слатком водом.Треба напоменути да медузе не пливају у води, већ се држе за камење и купач може доћи у контакт када уђе у море у подручјима која имају стене.
Шта урадити ако нас уједе медуза?
Место уједа је потребно опрати сланом водом или топлом (између 43 до 45 степени) и уклонити пипке од медузе уколико су остале у кожи.
Уклањање пипке је најбоље одрадити пинцетом. Место уједа можете намазати противупалном кремом, топикалним кортикостероидом или попити таблету антихистаминика.
Шта не радити када нас опече медуза
Није пожељно трљати уједено место, нити се чешати, јер ће се у супротном ситуација погоршати. Такође, болно место никако не испирати слатководном водом. Не излажите ујед Сунцу. Једна од највећих урбаних легенди јесте примена људског урина као прва помоћ, што никако није добро, већ може само да доведе до даљих иритација.
Поред наведеног, није препоручљиво ни стављање врелог песка и камена на рану.
Да ли можемо да избегнемо медузе током летовања?
Иако у ери модерне технологије и друштвених мрежа можемо да знамо где се налазе у мору, понекад није могуће предвидети где се медузе налазе.Кретање медуза у великој мери зависи од морских струја и ветрова, а будући да се оне веома споро крећу логично је да прате морске струје. Управо зато је тешко предвидети где ће их бити.
Дневник/Блиц