(ВИДЕО) САНДРА БОЖИЋ ОБИШЛА БИБЛИОТЕКУ И АТАР У БАЧКОЈ ПАЛАНЦИ Покрајинска влада издваја паре да се отклони штета после јаког невремена
Током невремена које је пре неколико дана задесило Војводину, највише штете претрпела је, између осталог и општина Бачка Паланка.
Тим поводом, данас је потпредседница Покрајинске владе Сандра Божић, заједно са државном секретарком у Министарству пољопривреде, шумарста и водопривреде Иваном Поповић и председником бачкопаланачке општине Браниславом Шушницом обишла Народну библиотеку „Вељко Петровић” у главној вароши у општини, не би ли увидели на лицу места које су последице остале након непогоде. Након обиласка културне установе, посетили су и атар који се налази на излазу из Бачке Паланке ка Челареву и Новом Саду.
– У Покрајинској влади је председница Маја Гојковић са сарадницима сазвала састанак дан након олује, на ком су били и представници неколико локалних самоуправа које су претрпеле заиста велику штету. Након договора, изашли смо на терен и уверили се шта је све оштећено. Знамо да је ова локална самоуправа пре само скоро годину дана страдала у незапамћеним суперћелијским олујама, и тадашње последице је донекле успела да санира. Међутим, након разорног невремена пре неколико дана, видимо да је кров на библиотеци у изузетно лошем стању, а зидови и плафони унутар установе прокишњавају, што је претња за безбедност свих оних који бораве у том простору. Ту је фреквенција велика и долазе сви узрасти, од најмлађих до оних најстаријих, зато треба осигурати тај простор – истакла је Божић.
Након обиласка библиотеке званичници су се упутили на њиву, а и тамо нису имали ништа лепо за видети.
– Практично су неке културе скоро збрисане и не постоје и баш смо констатовали да ни комбајн овако не би исекао биљке. Покрајинска влада ће у договору са локалним самоуправама издвојити новац и помоћи санирање настале штете, након што комисија попише пријаве, изађу на терен и процене штете. За тај процес дат је рок од око 30 дана – поручила је потпредседница Покрајинске владе, апелујући на пољопривреднике да осигурају своје усеве, те са те стране буду одговорни, јер у годинама када се клима драстично мења, и човек мора да мења своју свест.
Она додаје да и у буџету треба предвидети средства само за ове намене, јер ће суперћелијске олује постати свакодневица за наше поднебље.
Захваливши се председници Покрајинске Владе и државној секретарки у Министарству пољопривреде, шумарства и водопривреде, председник општине Бачка Паланка Бранислав Шушница апеловао је на све суграђане који су претпрпели штету, како на пољопривредним усевима, тако и на објектима у којима станују, да дођу у зграду општине и пријаве се.
– Још данас ћемо да одредимо лице у општини које ће бити права адреса за пријаву грађана, како би наша комисија изашла на терен да процени штету. Након утврђених чињеница, општина ће се обратити Министарству пољопривреде, односно Влади Србије и Покрајинској влади – рекао је Шушница, надајући се да ће их овакве појаве у наредном периоду мало и заобилазити.
И. Бакмаз
Фото: В. Фифа