ШЉИВЕ У ЧАЧАНСКИМ СЕЛИМА РОДИЛЕ КАО НИКАД РАНИЈЕ Воћари задовољни, али и забринути како сачувати сав род до бербе (ФОТО)
После низа неродних година у селима подножја планине Јелице, гране су се савиле од рода
ЧАЧАК:Међутим, пред воћарима је сада велики задатак, како до бербе очувати њихов квалитет. Гране шљивика у пођеличком селу Бањица савиле су се под теретом плодова, те воћари тог краја очекују несвакидашњи род ове сезоне.
- Ово је екстремни случај да ове године овако шљиве роде. Воћњак је пун рода шљиве, не само овде, негод свуда у овом крају, тренутно пуцају гране и под зеленим плодом, шта ће бити кад шљиве сазреле и стигну на бербу, брине нас квалитет и како да их очувамо до тада. Бринемо да се не изломе гране”, рекао је за РИНУ Богољуб Марић из чачанског села Бањица.
И други воћари из Бањице кажу да је иста ситуација у шљивицима, и да и најстарији мештани не паме да су шљиве овако родиле.
- До сада нисам видео да је шљива родила као ове године, и раније је био богат род, али овако не. Ми ћемо морати мало да их отресемо и разредимо да шљиве опстану и стигну на бербу квалитетне и да стигну до каце”, појашњава Митар Марић.
Са друге стране, после низа неродних година, да ли је ове природа вратила дуг воћарима, питали смо струку?
- Као што смо и очекивали, воће је веома добро припремљено ушло у ову годину и у обним локалитетима где није било проблема са мразем, воће је родило рекордно, као што је то у Бањици. И у осталој околини Чачка ово воће је веома добро родило и очекује се добар принос ове године”, рекао је др Дарко Јевремовић, директор Института за воћарство у Чачку.
До бербе шљиве је остало негде око два месеца, па је важно појаснити како шљиву сачувати до тада од ломљења грана и очувања квалитета.
- Традиционално, воћари желе да задрже сваки плод на стаблу и најчешће подупиру те гране које су се савиле и родиле, али саветујемо да се уради једна корективна резидба, да се део тог рода скине са стабала, да се она растерете, на тај начин, остаће плодови који ће нормално сазрети и достићи пуну крупноћу. Тако да се тај вид очувања и корекције неће одфразити на сами род, а са друге стране, када се ради о јако великом роду у оваквим временеским приликама промене топло, хладно и влажно и суво време, потребно је заштитити те плодове флунгицидима а не би дошло до трулежи и да би се плодови одржали до самог краја бербе”, појаснио је Јевремовић.
Када је у питању род осталог воће, др Дарко Јевремовић, истиче да све зависи од локалитета где није било мраза веома је добар род у тим воћњацима.
- У региону западне Србије, род је нешто мањи, међутим Шумадија и Војводина ту треба очекивати јако високе приносе и квалитетан род ове године”, закључио је Јевремовић.
По свему судећи поднебље овог краја било је благонаклоно према чачанској шљиви, а ако не буде временских неприлика ове сезоне биће је довољно и за пласман, и за џем и за ракију.
Рина