ДОКТОР ОТКРИО шта је то што ДРАСТИЧНО УБРЗАВА СТАРЕЊЕ: Ево шта можете предузети поводом тога већ данас
На основу вишегодишњег професионалног искуства, открио је да је највећа грешка која доприноси бржем старењу - недостатак сна
Старење је део животног процеса који се може поделити у две категорије, унутрашње и спољашње старење. Прво се односи на хронолошко старење, које утиче на цело наше тело и у великој мери зависи од генетских фактора.
Екстринзично старење је повезано са избором начина живота, пушењем, стресом, лошим избором хране и изложеношћу стресу.
И док на прву категорију не можемо да утичемо, др Нил Полвин, доктор дуговечности и регенеративне медицине, верује да можемо да променимо начин живота.
На основу вишегодишњег професионалног искуства, открио је да је највећа грешка која доприноси бржем старењу недостатак сна.
Нажалост, због ужурбаног ритма живота често жртвујемо време које би требало да проведемо спавајући, време потребно нашем телу за регенерацију.
Спавање седам до осам сати ноћу помаже здрављу ћелија и ткива, когнитивним функцијама, имунитету, нивоу енергије и метаболизму.
Особа треба да проведе отприлике 26 година свог живота спавајући.
Међутим, за многе то није случај, а недостатак сна доприноси низу здравствених проблема, укључујући висок крвни притисак, депресију, гојазност, мождани удар, дијабетес и болести срца.
Недостатак сна такође може узроковати:
Боре и превремено старење коже
Кожа се састоји од неколико протеина, укључујући колаген и еластин који јој помажу да остане чврста и свежа.
Истраживања показују да недовољно сна може утицати на квалитет и снагу колагена и еластина, што доводи до бора и опуштене коже или опуштања.
Когнитивни пад
Недостатак сна може узроковати пад моторичких вештина, спору обраду информација, смањити распон пажње и емоционални капацитет, и нарушити наше расуђивање.
Хронични недостатак сна је плодно тло за ризик од губитка памћења и Alchajmеrovе болести.
Ослабљен имунитет
Прва линија одбране тела од разних болести је имуни систем, који се природно обнавља током сна. Она производи ћелије које помажу телу да се бори против патогена који нас могу разболети.
Истраживања показују да када је наш сан угрожен, тело не може тако ефикасно да се бори против поменутих нападача. Осим тога, време опоравка од болести може трајати дуже.
Како осигурати добар сан?
Једноставне промене начина живота могу помоћи у стварању здравих навика спавања.
Будите доследни. Доследан распоред спавања помаже у одржавању нормалног циркадијанског ритма.
Изложите се јутарњем сунцу одмах након буђења. Ово ресетује телесни циркадијални сат, сигнализирајући телу да је јутро.
Ограничите унос кофеина и алкохола. Избегавајте кофеин осам сати пре спавања и алкохол три сата пре спавања да бисте заштитили квалитет сна.
Ограничите време проведено испред екрана, посебно пре одласка на спавање. Доказано је да излагање плавој светлости негативно утиче на сан.
Направите опуштајућу рутину пре спавања. Стицање навике да читате књигу или да се купате у топлој купки сигнализирате телу да је време за опуштање и спавање.
Нека ваша соба буде подсетник на удобан сан. Инвестирајте у добар душек, чаршаве, маске за очи или било шта друго што вам помаже да се осећате опуштено.
Esprеso.rs/ Дневник