ПОТПИСАЛА СУ ГА 43 ПОСЛАНИКА ПАРЛАМЕНТАРНЕ ВЕЋИНЕ У ЦРНОЈ ГОРИ Шта пише у Предлогу резолуције о геноциду у Јасеновцу?
ПОДГОРИЦА: Група посланика предала је Скупштини Црне Горе Предлог резолуције о геноциду у Јасеновцу, који ће, како је раније саопштио председник парламента Андрија Мандић, бити на дневном реду седнице крајем јуна.
Предлог су потписала 43 посланика парламентарне већине, а у тексту се, између осталог, наводи да се Скупштини предлаже усвајање Резолуције о геноциду у Јасеновцу:
"С дубоким саосећањем према жртвама геноцида у Јасеновцу током 1941-1945. године, уважавајући да ће 2025. године бити 80. годишњица од овог ужасног злочина, а препознајући да је 22. априла 1945. године логор смрти Јасеновац био расформиран и на тај дан последњи преостали затвореници убијени, Скупштина Црне Горе је вођена повељом Уједињених нација, Универзалном декларацијом о људским правима и Конвенцијом о спречавању и кажњавању злочина геноцида, одлучује да посвети посебну пажњу комеморацији и осуди злочине почињене у том логору смрти;
Свесни историјске важности Јасеновца као места где су животе изгубили невини људи, Скупштина Црне Горе одлучује да 22. април буде званично признат као Дан сећања на геноцид у Јасеновцу, који ће се обележити сваке године.
Скупштина Црне Горе осуђује свако порицање геноцида у Јасеновцу и позива на очување сећања на те трагичне догађаје кроз образовне програме и активности које ће спречити било какав облик ревизионизма.
Кроз усвајање ове резолуције Скупштина Црне Горе обавезује се да активно доприноси очувању сећања на жртве геноцида у Јасеновцу, промовише толеранцију, разумевање и борбу против свих облика мржње и дискриминације.
Подстиче се обележавање 22. априла као дана сећања на жртве геноцида у Јасеновцу, који је почињен током 1941 – 1945. године, и Скупштина ће сваке године слати делегацију која ће учествовати у програмима комеморације.
Скупштина Црне Горе охрабрује државне организације на свим нивоима, председника Црне Горе, цивилно друштво, укључујући и невладине организације, академске институције и друге релевантне стране, да обележавају 22. април, укључујући организацију посебних догађаја и активности у сећању на жртве геноцида у Јасеновцу, који је почињен у периоду током 1941- 1945. године".