УРАЗУМИТЕ СЕ ЉУДИ Сулуди хак за „природно скидање температуре и лечење прехладе“ хара интернетом ДОКТОР УПОЗОРАВА ДА НЕ ДЕЛУЈЕ, А МОЖЕТЕ ДА НАШКОДИТЕ БЕБИ
Ако сте мислили да је кромпир само за чипс, помфрит, печење и пире - размислите поново.
У јеку је бизаран здравствени хак на друштвеним мрежама, у којем многи "утицајни" ставља кришке овог поврће у своје или у чарапе својих беба.
Наводно, исечен кромпир ће преко ноћи из своје природно светле боје прећи у црну нијансу ако га оставите у чарапама на ногама да стоји док ви спавате. Заговорници овог "трика" верују да је у питању прави начин да се извуку токсини из тела, смањи температура, па чак и спречи болест.
Корисник ТикТок-а @g0dblesstac0s је међу онима који су испробали ову методу на сопственом новорођенчету, снимивши цео поступак како се то ради.
- Ради! Сада јој је боље - написала је она на снимку, на којем се види како скида чарапе пуне кромпира са ногу свог детета објаснила: - Испробала сам причу старих жена да су бебама стављали парче кромпира у чарапу како би им отклонили болест.
@g0dblesstac0s Ит works! Схе all better now… #fyp #oldwivestales #potatosocks #momsoftiktok #kidsoftiktok #babytiktok #sickbabyhack ♬ Десперате - NEFFEX & NoCopyrightSounds
Иако ова мама сигурно није једина која је експериментисала са овим триком, њена објава је убрзо изазвала разне интригиране коментаре.
- Да ли помаже код цурења из носа? - интересовала се једна пратитељка, на шта јој је Тик Токерка одговорила: - Да, на све симптоме прехладе!
И други су се распитивали да ли кромпир лечи и остале симптоме, на шта је инфлуенсерка почела да дели и друге савете, попут коришћења лука за проблеме са дисањем.
Поводом овог новог виралног тренда, др Лоренс Канингем, здравствени стручњак и пензионисани лекар опште праксе из Велике Британије, одлучио је да објасни за "Mirror", да иако се кромпир можда користи у разним народним лековима, нема научних доказа који би сугерисали да он заиста скида температуру.
- Претпостављам да је стављање кромпира у чарапе да би извукао нечистоће или излечио болести постало популарно, јер родитељи траже природне лекове за болести своје деце. Ипак, са научног становишта, не постоје докази који подржавају ефикасност ове методе у лечењу грознице или извлачењу токсина. Идеја можда потиче од народних лекова и природне привлачности органских материјала, али, за мене, недостаје му медицинска валидација - истиче др Канингем.
Бактерије и вируси који изазивају грозницу обично се преносе у устима, грлу или носу заражене особе. Ови патогени се затим могу проширити када та особа кија или кашље, испуштајући контаминиране капљице у ваздух, након чега неко други може да их удахне.
Те капљице вируса и бактерија никако не могу да продру кроз нечију кожу, што значи да се болести не може ширити самим контактом - осим ако не додирнете капљице и несвесно их ставите у уста. То је углавном зато што кожа делује као баријера како би нам пружила најбољу шансу против гадних болести.
Дакле, исто важи и за оно што кромпир може да понуди, са љуском која „није пропусна” за супстанце које ово поврће може да апсорбује.
- Неки би могли да известе да се ефекат хлађења који доживљавају може приписати влази из кромпира, што би могло да пружи привремени плацебо ефекат, али без стварне промене - објашњава др Канингем и наставља: - Употреба природних лекова понекад утиче психолошки на појединце који преферирају холистички приступ здрављу.
Иако изгледа да трик са кромпиром нема никаквих лоших споредних ефеката, др Канингем истиче да ослањање искључиво на ово може да доведе болесну особу у опасност - нарочито бебу.
- Док је стављање кромпира у чарапе углавном безопасно, постоје потенцијални индиректни нежељени ефекти - нагласио је он: - На пример, ослањање на ову методу за озбиљна стања као што је висока температура може довести до одлагања ефикаснијих медицинских третмана. Ово је посебно кључно за бебе и малу децу чије се здравље може брзо погоршати када се грозница не лечи исправилно.
Зато каже да грозница код беба мора да се прати помоћу поузданог топломера и да се тражи савет лекара уколико је температура висока или упорна.
- Увек препоручујем коришћење медицински одобрених метода као што су парацетамол или ибупрофен, који су безбедни када се користе у складу са смерницама - закључује овај лекар.
(Telegraf.rs)